planowanie sukcesji

W każdym przedsiębiorstwie nadchodzi taki czas, że straci ono pracownika. Powody takiego stanu rzeczy są różne i ciężko je przewidzieć. Z tego powodu warto zastanowić się nad problemem planowania sukcesji. Zapewni ona stabilność zatrudnienia na newralgicznych stanowiskach, co pomoże osiągnąć zaplanowane cele. Warto pamiętać, że obsadzanie kluczowych stanowisk jest czasochłonne i pochłania zasoby przedsiębiorstwa. To powoduje, że coraz częściej wdrażana jest sukcesja. Jak zatem zadbać o kluczowe pozycje?

Znalezienie lidera

Pracownicy posiadają określony potencjał. Dlatego tak ważne jest, aby dostrzegać i rozwijać cechy, które mogą okazać się kluczowe na eksponowanych stanowiskach. Nowy lider, posiadający dostateczne umiejętności i doświadczenie będzie w stanie odegrać istotną rolę w życiu firmy, a samo przedsiębiorstwo będzie uważane za takie, które jest gotowe na zmiany. Zachowana zostanie ciągłość przywództwa. Dbanie o takich pracowników zachęca ich do kontynuowania współpracy.

Opracowanie planu

Planowanie sukcesji (tak samo jak m.in. planowanie sukcesji pokoleniowej w przedsiębiorstwie w ramach family office) rozpoczyna się od analizy potrzeb firmy. Dojdzie wtedy do zidentyfikowania kluczowych stanowisk, które będą niezbędne w jej rozwoju. Należy określić, jakie kompetencje wymagane są na danym stanowisku i wybrać pracowników, których później można przygotować na duże wyzwania. Wzrost umiejętności potencjalnego lidera dokonuje się przy pomocy odpowiednich szkoleń. Innymi sposobami pomagającymi poszerzać kompetencje i wiedzę pracownika są m.in. coaching, mentoring, delegowanie czy rotacja zadań.

W jaki sposób dojdzie do sukcesji?

Pracownik musi spełniać określone przez firmę wytyczne. Jednak co samo przedsiębiorstwo powinno zrobić, aby planowanie sukcesji okazało się skuteczne?

Musi mieć związek ze strategią firmy. Inwestycje w zasoby ludzkie są powiązane z rozwojem organizacji.

Identyfikacja potrzeb jest wykonywana przez kadrę kierowniczą. To ona wyznacza standardy panujące w firmie, więc są najbardziej kompetentni do wytypowania newralgicznych stanowisk.

Planowanie sukcesji musi być idealnie skoordynowane. Cały proces kreowania liderów musi angażować wszystkie zainteresowane działy.

Jednym z interesariuszy tego procesu jest dział HR. Pracownicy tego działu zajmują się rekrutacją, systemem wynagrodzeń i zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Głównym aspektem uwzględnianym podczas planowania sukcesji jest nacisk na szkolenie umiejętności miękkich. Lider powinien odpowiednio komunikować się z zespołem oraz zarządzać ich i swoim czasem.

To nie jest krótkoterminowy proces

Oddawanie sukcesji to złożone i czasochłonne zadanie. Polega ono na bezustannej kontroli zasobów ludzkich oraz rozwoju najbardziej obiecujących pracowników. Dzięki tym czynnościom firma ma pewność, że wszystkie osoby wykonują zadania adekwatne do ich kompetencji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here