Czym zajmuje się dział HR w firmie

Pracownik jest podstawą każdej firmy. Ich sprawy powinny być dostrzegane przez pracodawców. Dlatego ci coraz częściej wyznaczają osoby, do których obowiązków należy kontakt z podwładnymi. Dzięki takiemu specjaliście proces zarządzania zasobami ludzkimi jest sprawniejszy. W większych przedsiębiorstwach powstają działy HR.

Human Resources

Ta nazwa pochodząca z języka angielskiego oznacza zasoby ludzkie. Proces zarządzania polega na utworzeniu procesów związanych z pracownikami. Do kompetencji takiego działu mogą należeć: przeprowadzanie rekrutacji, zwolnienia lub kontrola zasobów. Dobór i ilość zasobów ludzkich zależy od celów przedsiębiorstwa. Dzięki nim ilość i specjalizacja członków załogi ułatwią realizację tych planów.

Obowiązki działu HR

Pracownicy tego działu stanowią pomost między pracodawcą a kadrą pracowniczą. Mimo że zakres ich obowiązków ciągle się poszerza, to wciąż kojarzenia są głównie z przeprowadzaniem rekrutacji. Oprócz tego odpowiadają za motywowanie ekipy oraz szkolenia. Ciągle mają pod kontrolą zasoby ludzkie firmy i na jej podstawie oceniają postawę pracowników. Wśród nich typują liderów oraz osoby nieefektywne, którym będzie grozić zwolnienie. Tak wyglądają obowiązki miękkiego działu HR.

Dział twardy posiada zdecydowanie więcej obowiązków. Prowadzą oni całą dokumentację pracowniczą, co wymaga od nich poszerzania wiedzy z zakresu kadr i płac. Zajmują się oni przygotowywaniem umów o pracę, prowadzeniem ewidencji urlopowych oraz kontaktują się w imieniu firmy z urzędami.

Im mniejsza firma, tym mniej osób wykonuje powyższe zadania. Bardzo często zdarza się, że obowiązki działu HR wykonuje jeden pracownik. W większych firmach zaobserwować można rozbudowane działy, w których jedna osoba specjalizuje się w jednej czynności.

Wymagane umiejętności

Ze względu na ilość zadań, jakie stoją przed działem, jego pracownicy powinni być wszechstronni. Muszą posiadać wiedzę z zakresu prawa pracy, kadr, księgowości, psychologii czy socjologii. Dział HR łączy kierownictwo z pracownikami, dlatego osoby w nim pracujące wyróżniają się komunikatywnością. Potrafią w jasny sposób przekazać komunikat. Potrafią negocjować i mają dobry wpływ na ludzi, poprawiając kontakty międzyludzkie. Powinni śledzić zmiany w prawie, co wiąże się z chęcią poszerzania wiedzy. Mile widziana jest biegłość w obsłudze różnych programów administracyjnych. Wymagań jest sporo, na szczęście bez trudno znaleźć można szkolenia, które przygotowują do pracy w dziale HR (np. https://leadership-center.pl/zarzadzanie-projektami-hr-szkolenie-otwarte/)

A co, jeśli w firmie nie ma takiego działu? Wtedy jego obowiązki przechodzą na dział księgowości. Procesem rekrutacji może zajmować się sam właściciel firmy lub wyznaczony do tego pracownik. Bywa tak, że przedsiębiorstwo wymaga zatrudnienia pracownika na wysokie stanowisko. Takie zadanie można zlecić firmie outsourcingowej, która dokładnie sprawdzi wszystkich kandydatów. Dzięki takiemu rozdysponowaniu zadań firma będzie mogła przeznaczyć zaoszczędzony czas na rozwój, a mimo to zyska pewność, że zatrudniony zostanie najlepszy kandydat. Kolejną zaletą jest fakt, że zatrudnienie agencji okaże się tańszym rozwiązaniem niż utworzenie nowego działu w przedsiębiorstwie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here