Debiut bitcoina miał miejsce ostatniego dnia października 2008 roku, kiedy to tajemniczy Satoshi Nakamoto opublikował w swoim manifeście zasady funkcjonowania bitcoina w sieci blockchain. Kilka miesięcy później, w styczniu 2009 roku powstał pierwszy blok łańcucha, a pierwszy klient dokonał pierwszej transakcji w jednostkach BTC. Co zmieniło się od tego czasu? Ile kosztował bitcoin na początku i jak bardzo wzrosła jego wartość?
Nieśmiałe początki bitcoina
Pierwszy kurs bitcoina określono według kosztów „wykopania” bloku – wówczas za 1 dolara można było kupić aż 1309 BTC. Dopiero w połowie 2010 roku użyto bitcoina jako środka płatniczego – do tej pory kryptowaluta stanowiła jedynie cybernetyczną ciekawostkę. Ponoć zapłacono wówczas za pizzę, której cena w kryptowalucie wynosiła aż 10 000 BTC.
Pod koniec 2010 roku po raz pierwszy zapłacono bitcoinami za pomocą telefonu, natomiast w lutym 2011 roku 1 BTC uzyskał równowartość 1 dolara. W połowie tego samego roku wartość bitcoina wzrosła 10-krotnie, a w listopadzie 2013 roku za cyfrową walutę trzeba było zapłacić już sto razy więcej (1000$). Kurs wymiany bitcoina nabrał tempa w marcu 2017 roku, kiedy cena BTC (1268 $) po raz pierwszy przeskoczyła cenę 1 uncji złota (1233 $). Nieźle, biorąc po uwagę, ile kosztował bitcoin na początku swojego istnienia.
Kuriozalne fluktuacje kursu bitcoina
Obecnie sytuacja bitcoina zmienia się dosłownie z dnia na dzień. Jego wartość rynkowa może w ciągu jednej doby zmaleć 4-krotnie, a już po dwóch dniach odbudować straty z nawiązką. Nikogo nie dziwi już fakt, że za jedną jednostkę BTC trzeba zapłacić 5, 10, a nawet 20 tysięcy dolarów.
Oczywiście znawcy tematu doskonale zdają sobie sprawę z wysokiego ryzyka – wszak za miesiąc „bańka” może pęknąć i kantor zapłaci za 1 BTC nie więcej niż 1-2 tys. dolarów Jednak z równie dużym prawdopodobieństwem cena bitcoina może szybować w górę bez wyraźnej przyczyny.
Nie ma zatem znaczenia, ile kosztował bitcoin na początku. Ważne, że dziś inwestorzy są w stanie zapłacić za kryptowalutę dziesiątki tysięcy złotych (dolarów, euro), upatrując w tym swojej szansy na zysk rzędu 30-50% rocznie. Tak wysoka cena wydaje się wręcz „z kosmosu”, gdyż nie tak dawno bitcoin kosztował mniej niż paczka zapałek.
Od czego zależy kurs bitcoina?
Bitcoin to waluta funkcjonująca niezależnie od banków i frakcji politycznych. Jego wartość nie obniży się wskutek suszy, powodzi czy innego kataklizmu. Cena BTC jest niewrażliwa na wojny, złą sytuację gospodarczą czy wydobycie złóż. Podstawowym czynnikiem wpływającym na wartość wirtualnej waluty jest popyt – im większe zainteresowanie budzi bitcoin, tym więcej musisz za niego zapłacić. Dlatego ekonomiści przestrzegają przed ryzykiem „bańki spekulacyjnej”. Nieracjonalny wzrost kursu, niemający poparcia w rzeczywistej wartości waluty, może w każdej chwili doprowadzić do potężnego krachu na rynku. Warto zatem pamiętać, ile kosztował bitcoin na początku, zanim ulokujesz wszystkie oszczędności w wirtualnym portfelu.