Egzamin na księgowego w 2019. Poznaj pytania i odpowiedzi

W 2014 roku, zawód księgowego został deregulowany i nie wymaga już zaliczenia egzaminów państwowych. Jednak z inicjatywy zawodowych księgowych, którzy obawiali się zaniżenie poziomu usług przez deregulację. Powstał egzamin, którego zaliczenie daję możliwość uzyskania certyfikatu z Centrum Informacji Księgowej. Jak wygląda test na księgowego?

Kto może zostać księgowym?

Księgowi to osoby o umysłach ścisłych. Są odpowiedzialni za przychody i rozchody firmy, gdzie wszystkie muszą zostać zaewidencjonowane i odpowiednio rozliczone. Każdy błąd księgowego może spowodować duże straty firm, więc wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością.

Uzyskanie odpowiednie wiedzy do rozpoczęcia zawodu księgowego, gwarantują studia wyższe, podyplomowe lub kursy, które przygotują Was do wykonywania zawodu samodzielnego księgowego. Wiedza która na nich uzyskacie, kompleksowo przygotuje Was na egzamin organizowany przez C.I.K ( Centrum Informacji Księgowej ).

Studia czy kurs?

Do egzaminu na księgowego mogą przystąpić osoby, które ukończyły minimum 2-letnie studia związane z rachunkowością, finansami, ekonomią, prawem lub administracją. Jednak możliwość przystąpienia do egzaminu daje również ukończenie kursu w placówkach partnerskich Centrum Informacji Księgowej.

Zanim przystąpisz do kursu, upewnij się czy placówka znajduje się na liście placówek oświatowych i edukacyjnych. Dodatkowo zweryfikuj czy program szkolenia pokrywa się z tym zawartym w rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jedną z takich placówek jest Krajowa Izba Księgowych. Prowadzą oni kursu szkolące księgowych i doszkalających już pracujących w zawodzie. Posiada certyfikat jakości KiK i możemy być spokojni o jakość i program szkolenia.

Jak wygląda egzamin na księgowego?

Każdy test składa się z 20 pytań jednokrotnego wyboru. Czas na jego rozwiązanie to 30 minut. Już 60% poprawnych odpowiedzi daje zaliczenie egzaminu.  Testy odbywają się online, jednak w trakcie jego trwania nie ma możliwości opuszczenia okna przeglądarki, gdyż system automatycznie zakończy egzamin z wynikiem negatywnym.

Opłata za podejście do egzaminu to 100,00 zł, a wystawienie certyfikatu elektronicznego to koszt 200,00 zł.

Na egzaminie pojawiają się liczne zagadnienia z prawa podatkowego, rachunkowości, ubezpieczeń i innych gałęzi prawa, takich jak prawo cywilne i gospodarcze. Wszystkie zagadnienia znajdziecie na stronie głównej Centrum Informacji Księgowej.

Gotowe arkusze wraz z opracowanymi odpowiedziami znajdziecie na stronie Odpowiedzi.com.pl.

Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które:

  • Posiadają pełną zdolność prawną i korzystają z pełni praw publicznych.
  • Przedstawią dowód niekaralności za przestępstwa związane z obrotem pieniędzmi, wiarygodnością dokumentów, obrotowi gospodarczemu i innych związanych z finansami i inne czyny opisane w dziewiątej ustawie o rachunkowości.
  • Ukończyły 2-letnie studia z zakresu finansów, rachunkowości, ekonomii, prawa lub administracji lub przedstawiły certyfikat ukończenia kursu w jednej ze szkół partnerskich Centrum Informacji Księgowej.
[Głosów:124    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here