Pandemia sprawiła, że wiele firm musiało zdecydować się na zmianę podejścia do prowadzenia swojego biznesu i przeniesienie się w miarę możliwości do świata online. Niestety, nie każde przedsiębiorstwo mogło sobie pozwolić na taką decyzję. w przypadku branży rozrywkowej dla dzieci było to niemożliwe – w końcu wirtualny plac zabaw nie może się równać z bajkową krainą w centrum handlowym.
Trudna sytuacja, która przeciąga się w nieskończoność
Zamknięcie centrów handlowych stanowiło ogromny problem nie tylko dla firm handlowych, ale także usługowych. Poza lokalami gastronomicznymi, które nie miały możliwości funkcjonowania w normalny sposób w strefach food court na terenie galerii, w tym okresie mocno ucierpiały także rozmaite placówki związane z oferowaniem rozrywki i zajęć dla dzieci. Firmy z tego wycinka branży usługowej nie miały możliwości normalnego prowadzenia biznesu, a zmiana profilu działalności na internetową w tym przypadku nie wchodziła w grę.
Początkowe ograniczenia w funkcjonowaniu miały być krótkotrwałe, jednak wraz z rozwojem pandemii wytyczne stale ulegały zmianie. Niekomfortowa sytuacja, uniemożliwiająca prowadzenie podstawowych działań związanych z funkcjonowaniem branży rozrywki dziecięcej, przeciągała się w nieskończoność. Aktualnie członkowie ZPPHiU (Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług) przyznają, że z obecnego punktu widzenia najrozsądniejszym wyjściem byłoby zawieszenie działalności na czas pandemii i powrót do normalnego funkcjonowania dopiero po jej zakończeniu. Niestety takie wnioski można wyciągnąć dopiero teraz.
Solidarność i bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Place zabaw i sale rozrywki dla dzieci w centrach handlowych cieszyły się dużą popularnością – nic dziwnego, bo oferują naprawdę ciekawe zajęcia dla maluchów w różnym wieku. Niestety, pandemia znacznie utrudniła nie tylko możliwości funkcjonowania takich miejsc, ale także sprawiła, że wiele osób korzystających z takich usług ograniczyło wizyty w tego typu placówkach, aby zmniejszyć ryzyko. Parki rozrywki i inne miejsca zabaw dla dzieci w galeriach handlowych apelują jednak, że miejsca te są bezpieczne – przestrzegane są w nich wszystkie zasady Polskiego Inspektoratu Sanitarnego oraz zalecenia ze strony Ministerstwa Zdrowia.
Aby biznesy z tej gałęzi mogły przetrwać, konieczne jest wsparcie i solidarność z przedsiębiorcami. Pracodawcy zajmujący się rozrywką dla dzieci apelują o wyrozumiałość ze strony partnerów biznesowych oraz klientów. Tylko dzięki odpowiedniemu, dopasowanemu do aktualnej sytuacji podejściu do podstawowych kwestii związanych z prowadzeniem działalności może udać się utrzymać zatrudnienie na obecnym poziomie oraz uratować wiele firm, oferujących ciekawe rozwiązania dla dzieci.