Angielski jest jednym z najszerzej rozpowszechnionych języków świata. Jest także uważany za język międzynarodowy. Nic więc dziwnego, że sięga po niego bardzo dużo osób. Jego dodatkowym plusem jest też dość prosta konstrukcja, pozwalająca opanować go relatywnie łatwo. W niniejszym tekście przyjrzymy się nieco bliżej materiałom przydatnym do jego nauki oraz kilku skutecznym sposobom naturalnego przyswajania języka.
Jakie materiały będą przydatne do nauki?
Jako że język Szekspira jest tak powszechny, uzyskanie materiałów pozwalających go opanować jest bardzo łatwe. Oto kilka źródeł pozwalających zapoznać się z angielskim:
- Podręczniki
Książki do nauki języka angielskiego to często podstawowe materiały, po które sięgamy. Zawierają one sporo informacji zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Z ich pomocą można zaznajomić się z gramatyką i konstrukcją języka. Dostęp do nich jest dość prosty — można je znaleźć w każdej księgarni językowej.
- Strony internetowe
Strony do nauki angielskiego są dość powszechne. Można na nich znaleźć wiele różnych materiałów, w tym także gotowe lekcje i całe kursy. Można też trafić na strony poświęcone specjalistycznemu słownictwu, np. business english. Niewątpliwą zaletą tych materiałów jest fakt, że spora ich część jest dostępna całkowicie za darmo.
- Anglojęzyczne stacje TV
Oglądanie programów po angielsku pozwala oswoić się z językiem mówionym, wyłapać akcenty, idiomy i wymowę trudniejszych słówek. Dodatkową zaletą tego typu materiałów jest możliwość poznania kultury danego kraju.
- YouTube
W tym serwisie można znaleźć naprawdę sporo kanałów poświęconych nauce angielskiego. Wiele z prowadzących je osób jest native speakerami, co sprawia, że zamieszczane lekcje są bardzo przydatne. Pozwalają też zaznajomić się z ciekawymi zwrotami, a czasem także z mową potoczną, czego często brakuje w standardowych kursach językowych.
- Anglojęzyczna prasa
Kolejny sposób na codzienne obcowanie z językiem. Czytanie artykułów prasowych w języku angielskim pozwala oswoić się z konstrukcją zdań i pisownią. Łatwo też można wynotowywać ciekawe lub trudniejsze słownictwo i zwroty.
- Gry
Czyli angielski na wesoło. Gry i zabawy językowe (jak np. krzyżówki lub gry edukacyjne) to świetny sposób na lekką naukę. Docenią go szczególnie dzieci. Nie znaczy to oczywiście, że nie będą przydatne także dla starszych — British Council przygotowało nawet zestaw gier językowych dla dorosłych.
Skuteczne metody przyswajania języka
Nauka języka ma to do siebie, że ciężko jest go po prostu „wykuć”. O wiele lepsze rezultaty osiąga się, podchodząc do niej w sposób naturalny. Dokładnie tak, jak język poznają dzieci. Jak to zrobić? Najlepiej po prostu otaczać się angielskim możliwie najczęściej. Oto kilka prostych i skutecznych metod przyswajania języka.
Rozmowy z native speakerami
Obecnie niemal każdy ma jakiegoś znajomego posługującego się angielskim jako pierwszym językiem. Naprawdę warto wdawać się z takimi osobami w niezobowiązujące rozmowy, nawet jeśli odbywają się tylko przez internetowe komunikatory głosowe. Zyskamy w ten sposób nie tylko niepowtarzalną okazję od sprawdzenia swoich umiejętności, ale także możemy zaznajomić się z mową potoczną, powiedzonkami czy skrótami. Wystarczy tylko się ośmielić.
Zagraniczne wyjazdy
Świetny sposób na naturalne osłuchanie się z angielskim i sprawdzenie jego znajomości. Wyprawy do krajów anglojęzycznych to także możliwość zapoznania się z lokalnymi akcentami i ciekawymi zwrotami, których próżno szukać w standardowych materiałach do nauki. Naprawdę warto się przełamać i rozmawiać z mieszkańcami. Często bowiem obawy dotyczące płynności lub poprawności naszych wypowiedzi są całkowicie bezpodstawne — w zdecydowanej większości nie będą nas negatywnie oceniać, ale docenią fakt, że staramy się z nimi porozumieć w ich rodzimym języku. W razie potrzeby można się przecież wspomagać kieszonkowymi rozmówkami.
Oglądanie seriali i filmów w oryginalnej wersji
Wspomnieliśmy już o tym przy okazji stacji telewizyjnych. Postępując w ten sposób, możemy szybko przyswoić wymowę i akcenty. Choć jest raczej bierny sposób nauki, daje naprawdę dobre rezultaty. Można nawet zdecydować się na wersję z napisami, dzięki czemu nie umkną nam ciekawe słówka i zwroty.
Czytanie prasy i literatury anglojęzycznej
O zaletach tego typu materiałów również już wspomnieliśmy. Język w nich używany jest zwykle bardziej żywy od tego wykorzystywanego w standardowych podręcznikach. Czytając książki beletrystyczne i literaturę piękną możemy więc poznać bardziej kwieciste formy wypowiedzi. Oczywiście nie musimy zaczynać od razu od dzieł wspomnianego już Szekspira — rodzaj lektury powinniśmy dostosować do naszego poziomu opanowania języka.
Słuchanie muzyki
Podkład muzyczny stanowi świetne tło dla codziennych czynności. Można więc bez przeszkód np. sprzątać, obcując jednocześnie z angielskim. Dzięki temu możemy osłuchać się z nim w niemal dowolnej chwili. Muzyka nie jest tak absorbująca, jak choćby oglądanie filmów, więc nie będzie przeszkadzać w wykonywaniu innych czynności. Osoby z zamiłowaniem do śpiewu mogą nawet urządzać sobie sesje śpiewane. Słowa w połączeniu z rytmiczną muzyką są często łatwiej zapamiętywane.
Z jakim nastawieniem podejść do nauki języka angielskiego?
Po pierwsze, należy uświadomić sobie, że jest to po prostu narzędzie do komunikacji z innymi ludźmi. Nie uczymy się więc tylko po to, aby rozwiązywać testy, czy zdawać egzaminy. Język poznajemy przede wszystkim po to, aby móc bez przeszkód rozmawiać z innymi ludźmi.
Po drugie, nie można zrażać się popełnianymi błędami. To naturalne, że na pierwszych etapach poznawania języka będziemy je popełniać. Nie możemy się na nich skupiać — ich eliminacja przyjdzie w sposób naturalny, gdy poznamy więcej zasad rządzących danym językiem.
Po trzecie, musimy być systematyczni. Wiedza językowa ma to do siebie, że nieużywana może szybko zanikać. Nie chodzi jednak o wielogodzinne posiedzenia, po których traci się chęć do czegokolwiek. Sesje językowe mogą być naprawdę krótkie (nawet 20-minutowe), ale muszą być powtarzane często. Najlepsze efekty uzyskuje się przy codziennej nauce.
Po czwarte, naukę musimy zróżnicować. Jeśli będziemy za każdym razem uczyć się w ten sam sposób, szybko się znudzimy. Warto więc często przeplatać między sobą np. słuchanie z czytaniem czy rozmowami. Najlepiej spisują się krótkie sesje poświęcone jednej metodzie.
Podsumowanie
Dzięki ogólnie dostępnym materiałom nauka angielskiego jest stosunkowo prosta. Stosując je w połączeniu z prostymi, ale skutecznymi metodami naturalnego przyswajania języka, można opanować go w naprawdę krótkim czasie.