Zastanawiasz się, czym są kryptowaluty i dlaczego tak wiele się o nich mówi? Jak to w ogóle możliwe, że powstała waluta internetowa? Poniżej odpowiadamy na wszystkie podstawowe pytania dotyczące kryptowalut.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty są nowym zjawiskiem, które powstało w XXI wieku wraz ze stworzeniem bitcoina przez Satoshi Nakamoto – tajemniczą postać, której personalia do dziś nie zostały potwierdzone. Bitcoin jest projektem pozwalającym na funkcjonowanie środka płatniczego niezależnie od jakichkolwiek instytucji finansowych. Dzięki zastosowaniu technologii o nazwie blockchain waluta internetowa nie potrzebuje centralnej weryfikacji – jest całkowicie bezpieczna, bo w wszystkie komputery biorące udział w handlu wspólnie weryfikują prawdziwość transakcji.
Kryptowaluty istnieją wyłącznie jako waluta internetowa – nie mają żadnej fizycznej postaci.
Jak powstają waluty internetowe?
Waluty internetowe powstają zgodnie z wcześniej stworzonym mechanizmem. Aby kolejna ilość waluty trafiła na rynek, niezbędne jest jej “wykopanie”, czyli rozwiązanie przez komputer zadania kryptograficznego. W praktyce polega to prostu na uruchomieniu odpowiedniego programu. Osoby używające takiego oprogramowania nazywane są górnikami, a sam proces właśnie kopaniem lub górnictwem. Szansa na rozwiązanie zadania i zdobycie kryptowaluty przez pojedynczego kopiącego jest bardzo niewielka, podobnie jak szansa na znalezienie grudki złota w kopalni.
Czy waluta internetowa to środek płatniczy?
Bitcoinem, tak jak i innymi kryptowalutami, można płacić w niektórych punktach stacjonarnych oraz w części sklepów internetowych. Takich miejsc jednak wciąż bardzo niewiele. Stosunkowo dużo transakcji w walutach internetowych ma miejsce w dark webie, czyli “ciemnej”, anonimowej stronie internetu, do której uzyskuje się dostęp za pomocą specjalnych przeglądarek internetowych.
Większość osób nie traktuje bitcoina, jak środka płatniczego. Inwestorzy kupują go w celu późniejszej odsprzedaży.
Kto płaci za kryptowaluty?
Dlaczego waluty internetowe mają taką wartość i jak to możliwe, że w ogóle ktoś chce za nie płacić? Ich cena wynika wyłącznie z zasad wolnego rynku. Rośnie, kiedy kolejni inwestorzy chcą je kupować i spada, kiedy kupujących brakuje. Po wykopaniu nowego bitcoina nikt nie musi dawać za niego nagrody w postaci dolarów czy złotówek. Taki bitcoin ma po prostu wartość rynkową i jego właściciel może go sprzedać, jeśli ma na to ochotę. Do handlu bitcoinami i innymi kryptowalutami służą giełdy oraz kantory kryptowalut.
Czy waluta internetowa do dobra inwestycja?
Bitcoin i inne waluty internetowe mogą dać ogromne zyski, ale jednocześnie są niezwykle ryzykownym instrumentem. Wahania kursów są bardzo duże i nikt nie jest w stanie ze stuprocentową pewnością powiedzieć, że bitcoin za kilka lat będzie wart więcej niż teraz lub też że będzie miał jeszcze jakąkolwiek wartość. Oczywiście możliwa jest też odwrotna sytuacja: kolejne ogromne wzrosty i szansa na tysiące procent zwrotu z inwestycji.