Bitcoin nieraz zachwycał już wysokimi wzrostami i sprawiał, że inwestorzy rwali sobie włosy z głowy po dużych spadkach. Wydarzenia takie sprawiły, że o bitcoinie jest głośno na całym świecie i nowi inwestorzy wciąż się pojawiają. Chcesz dołączyć do tego grona? W takim razie zobacz, co warto wiedzieć zanim zainwestujesz w walutę bitcoin swoje ciężko zarobione pieniądze. Poniższe fakty nie mają na celu ani zachęcić, ani zniechęcić do inwestycji. Są to po prostu podstawowe informacje, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji.

Ile kosztuje waluta bitcoin?

Na forach internetowych często można znaleźć pytanie o to, jakie są tanie kryptowaluty albo jak wiele środków potrzebujesz, by kupić bitcoina. Odpowiedź jest prosta: możesz zainwestować niemal dowolną kwotę. Waluta bitcoin znacznie różni się od klasycznych walut, m.in. tym, że można ją dzielić aż do ośmiu miejsc po przecinku (a nie tylko do dwóch, jak to jest np. z polskim złotym). To oznacza, że możesz za parę złotych kupić np. 0,00004321 BTC. Ograniczeniem mogą być jedynie limity na niektórych stronach, np. część kantorów nie przyjmuje kwot niższych niż 100 zł.

Czy bitcoiny można ukraść?

Technologia blockchain, na której oparty jest bitcoin jest dostępna dla wszystkich. Co więcej, waluta bitcoin istnieje wyłącznie w internecie – nie ma żadnej fizycznej postaci. Czy to oznacza, że jest podatna na oszustwa? Wręcz przeciwnie.

Bitcoina praktycznie nie da się sfałszować ani ukraść, bo baza danych o transakcjach jest rozproszona po całym świecie. Miliony urządzeń biorących udział w transakcjach weryfikują wspólnie ich poprawność. Dzięki temu fałszerstwo zostaje natychmiast wykryte i nieprawidłowa transakcja nie ma racji bytu.

Innym zagadnieniem są natomiast włamania na konta giełdowe. Giełdy są serwisami internetowymi i mają odpowiednie zabezpieczenia, ale w historii zdarzały się już kradzieże, a nawet zniknięcia całych giełd. Jeśli więc masz zamiar przechowywać dużą ilość waluty bitcoin najlepiej wyposażyć się w bezpieczny portfel do przechowywania kryptowalut.

Kto może handlować walutą bitcoin?

Bitcoin to waluta dostępna dla wszystkich. Giełda może wymagać natomiast przesłania skanu dowodu osobistego, czyli de facto inwestować mogą osoby pełnoletnie. Poza tym jednak nie ma żadnych ograniczeń. Wystarczy dostęp do internetu i konto bankowe.

Skąd bierze się wartość bitcoina?

Dlaczego waluta bitcoin jest tak wiele warta? Jak to możliwe, że ludzie chcą płacić za pieniądz, którego nawet nie widać? Odpowiedź brzmi: po prostu chcą. Jest to samonakręcający się mechanizm. W pierwszych miesiącach istnienia bitcoin był wart grosze, ale gdy kolejne osoby kupowały go np. z samej ciekawości albo chęci wzięcia udziału w tym nowym zjawisku, jego wartość rosła. To z kolei zmotywowało kolejnych inwestorów. Tak powstał efekt kuli śniegowej, który trwa do dzisiaj.

Handel bitcoinami opiera się na zasadach wolnego rynku. Jeśli są chętni na zakup, to sprzedawcy podnoszą ceny, a gdy kupujących jest mniej, a sprzedających więcej, konieczne jest obniżenie stawki. Wartość regulują więc same osoby biorące udział w transakcji. Bitcoin nie jest w żaden sposób centralnie sterowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here