Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą, czyli walutą istniejącą jedynie w internecie. To jednak nie jedyna różnica pomiędzy klasycznymi walutami fiat i bitcoinem. Charakterystyczna dla kryptowalut jest również technologia rozproszonej weryfikacji (w większości wypadków nazywana blockchain). Polega ona na tym, że nie ma centralnej jednostki weryfikującej. Wszystkie transakcje są sprawdzane przez komputery podłączone do sieci, które biorą udział w wymianie walut. Jaki to ma wpływ na wartość bitcoina? Zdecydowanie pozytywny, bo sprawia, że waluta jest bardzo bezpieczna pomimo braku nadzoru jakiegokolwiek banku czy rządu.

Wysoka wartość bitcoina – jak to możliwe?

Nie ma sensu pisać, jaka jest dokładna wartość bitcoina w tym momencie – dane te są dostępne na setkach tysięcy stron z kalkulatorami kryptowalut, na giełdach i w kantorach. Najprawdopodobniej jednak wciąż wynosi ona przynajmniej kilka tysięcy złotych. Jak to możliwe, że coś tak abstrakcyjnego jak bitcoin nabrało tak wysokiej wartości?

Powodów jest wiele. Jednym z najważniejszych jest to, że bitcoina działa na zasadach wolnego rynku, podobnie jak inne waluty. Nikt nie narzuca ceny bitcoina. Nie ma tu nawet żadnego Banku Centralnego czy innej instytucji ingerującej w kurs. Czysty wolny rynek. Wartość bitcoina wynika więc wyłącznie z popytu na tę walutę. Im o bitcoinie głośniej, tym więcej trzeba za niego zapłacić, bo skoro wiele osób chce kupować, to sprzedawcy mogą podnosić ceny. Właśnie w taki sposób bitcoin doszedł od dosłownie setnych części dolara do poziomu nawet 19 000 dolarów w rekordowym okresie.

Na wartość bitcoina wpływ ma również jego dostępność. Kryptowalutę może kupić każdy, kto ma dostęp do internetu i przynajmniej kilka złotych na inwestycję. Wystarczy się zarejestrować na giełdzie (niektóre z nich nie wymagają nawet weryfikacji danych) i można zacząć handlować. Na start nie trzeba wysokich kwot – bitcoina można kupić zarówno za 20 zł, jak i 20 000 zł. Kryptowaluta jest dzielona do ośmiu miejsc po przecinku, więc łatwo można kupić jej dokładnie tyle, na ile pozwala budżet.

Wartość bitcoina w przyszłości

Taki charakter bitcoina budzi też pewne zagrożenia. Krytycy, zwłaszcza ci związani ze światem tradycyjnych finansów, zwracają uwagę, że wartość bitcoina oparta jest wyłącznie na spekulacji. Trudno nie przyznać racji takiemu stwierdzeniu. Zdecydowana większość inwestorów ma tylko jeden cel: kupić kryptowalutę i sprzedać drożej w przyszłości. Bitcoin praktycznie nie ma żadnej innej funkcji. Teoretycznie można nim płacić w sklepach i na stronach, które udostępniają taką opcję, ale w praktyce miejsc tego rodzaju jest bardzo mało na całym świecie.

To oznacza, że dobre nastroje na rynku prowadzą do gwałtownych wzrostów, a złe nastroje do gwałtownych spadków. Wszystko zależy właśnie od tego – nastrojów inwestorów. Z tego powodu nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaka będzie przyszłość tej niezwykłej waluty.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here