Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka jest redukcją lub umorzeniem zobowiązań osoby fizycznej. O ogłoszeniu upadłości decyduje sąd rejonowy podczas procesu o ustalenie niewypłacalności. Pierwszym krokiem jest jednak złożenie odpowiedniego wniosku, który przyczyni się do wszczęcia postępowania. Czym tak naprawdę jest upadłość konsumencka, co daje i co dzieje się po ogłoszeniu wyroku przez sąd? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest upadłość konsumencka?

Jak wspomnieliśmy na początku, upadłość konsumencka to redukcja lub całkowite umorzenie zobowiązań dłużnika. Mogą ubiegać się o nią wyłącznie dłużnicy, będący osobami fizycznymi. W przypadku ogromnych problemów finansowych upadłość konsumencka może być najlepszym sposobem na wyjście ze spirali długów.

Od czego zacząć? Absolutną podstawą jest zgromadzenie potrzebnych dokumentów oraz przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką. Powinien on zawierać informacje o posiadanym majątku, środkach pieniężnych, a także należnościach wobec banków i innych podmiotów. Wniosek musi obejmować również listę wierzycieli. Jednak najważniejszym elementem wniosku jest jego uzasadnienie. Należy dołączyć do niego również dowody potwierdzające okoliczności, które doprowadziły do niewypłacalności. Jeśli zaś chodzi o koszty upadłości konsumenckiej, to na samym początku wymagane jest wniesienie opłaty sądowej, która wynosi 30 zł. Jest to podstawą do tego, by sąd zajął się sprawą.

Co daje upadłość konsumencka?

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej majątek dłużnika podlega likwidacji. Dotyczy to dobytku, takiego jak mieszkanie, dom czy ziemia, a także auto oraz inne wartościowe przedmioty. Zostają one sprzedane w wyniku licytacji. Do masy upadłości wchodzi także majątek wspólny małżonków. Wszystkie środki pozyskane ze sprzedaży zostają przekazane na zaspokojenie roszczeń wierzycieli.

W tym miejscu warto dodać, że nie wszystkie długi zostają zlikwidowane w wyniku upadłości konsumenckiej. Nie likwiduje ona:

  • alimentów,
  • długów, które wynikają z postępowania karnego (np. grzywny oraz zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę),
  • renty oraz obowiązku naprawienia szkody za wywołanie rozstroju zdrowia lub śmierci,
  • zobowiązań, których dłużnik nie ujawnił podczas postępowania upadłościowego.

Upadłość konsumencka – co dalej?

Instytucja upadłości konsumenckiej to często ostatnia deska ratunku dla osób, które wpadły w spiralę zadłużeń. W ostatnich latach zyskuje na popularności ze względu na fakt, że na ogłoszenie upadłości decydują się osoby, które od lat borykają się ze spłatą kredytów frankowych. Takie rozwiązanie może być więc skutecznym sposobem na to, by raz na zawsze pozbyć się zadłużenia i w końcu odetchnąć z ulgą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here