Blockchain w dosłownym tłumaczeniu oznacza łańcuch bloków. Nazwa trafnie opisuje sposób działania tej technologii. Blockchain składa się z bloków danych, które są kolejne “nasycane” informacjami. Kolejne bloki mogą zawierać np. dane na temat transakcji czy aktów własności.

Technologia blockchain – nie do złamania

Sama struktura łańcucha bloków nie daje jednak pełnego wyobrażenia o możliwościach blockchain. Drugą kluczową właściwością technologii łańcucha bloków jest rozproszona struktura. Blockchain współtworzą wszystkie komputery biorące w niej udział. Nie ma jednej centralnej jednostki, która weryfikuje poprawność transakcji. Pełna baza jest dostępna dla wszystkich urządzeń. Co z tego wynika?

Najważniejsza zaleta technologii blockchain jest taka, że praktycznie nie można jej zhakować. Skoro miliony komputerów na całym świecie biorą udział w weryfikacji, to haker musiałby równolegle zmienić bazę na wszystkich tych urządzeniach. W przeciwnym razie fałszerstwo szybko zostaje wykryte. Nie można wykonać np. nieprawidłowej transakcji na bitcoinach, bo nie zostanie ona “zatwierdzona” po porównaniu z danymi pochodzącymi z innych komputerów mających dostęp do bazy. Dodatkowo blockchain jest chroniony mechanizmami kryptograficznymi.

Powszechny dostęp do technologii blockchain

Blockchain to technologia otwarta – jest to oprogramowanie open source. To oznacza, że każdy może mieć wgląd do jej kodu. Możliwe jest także kopiowanie rozwiązań opartych na tej technologii bez dodatkowych opłat. To właśnie ta właściwość kryje się za wysypem kryptowalut. Technologia blockchain jest powszechnie i bezpłatnie dostępna, więc wystarczy znaleźć odpowiedni kod i wprowadzić drobne zmiany, by np. przerobić bitcoina na własną kryptowalutę.

Również dane zawarte w bazach są dostępne dla każdego. W ten sposób np. można się przekonać o tym, że na świecie istnieją nieużywane od dawna pule bitcoina, warte dziś setki tysięcy dolarów. Są one prawdopodobnie własnością osób, które zgubiły klucz prywatny, czyli np. wyrzuciły dysk, na którym przechowywany był portfel bitcoin w wersji offline. Jednocześnie dane są zaszyfrowane, więc personalia czy inne informacje identyfikacyjne na temat stron transakcji pozostają niejawne.

Dlaczego technologia blockchain jest ważna?

Bez cienia przesady można powiedzieć, że technologia blockchain jest rewolucją w świecie finansów i ogólnie nowych technologii. Już teraz interesują się nią największe światowe banki, rządy niektórych krajów czy chociażby Elon Musk – miliarder stojący za Teslą i PayPalem. Blockchain jest tak ważny właśnie przez swoją całkowitą odporność na fałszerstwo. Jednocześnie technologia ta może działać zupełnie niezależnie od jakichkolwiek instytucji finansowych czy regulacji prawnych.

Nie oznacza to, że technologia blockchain nie może być wykorzystywana komercyjnie. Świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczny jest rejestr transakcji. Dotyczy to np. ubezpieczeń, opłat za energię czy przelewów bankowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here