Wartość bitcoina wynika głównie ze spekulacji. Większość osób inwestuje w tę kryptowalutę po to, by zarobić na różnicy kursu. Aby było to możliwe, prędzej czy później bitcoina trzeba sprzedać. Jak to zrobić i kiedy jest odpowiedni moment, by zamienić kryptowalutę na złotówki?

Jak sprzedać bitcoina?

Jeżeli kupowałeś bitcoina samodzielnie, nie powinieneś mieć problemu również z jego sprzedażą. Dwie najpopularniejsze drogi do osiągnięcia tego celu to:

  • kantory kryptowalut online
  • giełdy kryptowalut

W kantorach sprzedać jest dokonywana natychmiast, po kursie podawanym przez kantor. Możesz po prostu wpisać ilość BTC, której chce się pozbyć, a następnie wymienić ją na ilość polskich złotych, którą podaje kantor. Prosta obsługa to duża zaleta kantorów, wadą są natomiast wysokie marże. 1 BTC może być wart w kantorze nawet 400-600 zł mniej niż w tym samym momencie na giełdach.

Sprzedaż bitcoin na giełdzie jest nieco bardziej skomplikowana, ale też nie przekracza możliwości przeciętnego użytkownika internetu. Aby sprzedać kryptowalutę na giełdzie, musisz podać limit, po przekroczeniu którego waluta zostanie automatycznie sprzedana (tzn. kiedy pojawi się oferta kupna pokrywająca się z Twoją ofertą sprzedaży). Jeśli więc należysz do inwestorów, którzy chcą pozbyć się kryptowaluty obserwując spadek jej wartości, zrobisz to najszybciej podając cenę poniżej ceny poprzedniej transakcji. Jeśli podasz wyższą wartość, a bitcoin będzie nadal tracił na wartości, do sprzedaży może w ogóle nie dojść.

Odpowiedni moment na sprzedaż bitcoin

Dużo trudniejsza jest odpowiedź na pytanie o to, kiedy powinna nastąpić sprzedaż bitcoin. Z całą pewnością można powiedzieć jedynie scio me nihil scire – wiem, że nic nie wiem. Bitcoin jest szalenie nieprzewidywalnym instrumentem i rzadko zdarza się, że jego wartość można przewidzieć w dłuższej perspektywie. Było to stosunkowo łatwe np. w 2017 roku, kiedy wykresy wskazywały kolejne ostre wzrosty, co przy rosnącej popularności kryptowaluty musiało prowadzić do kolejnych rekordów wartości. Przez większość czasu przewidywanie kursu bitcoina jest jednak jak wróżenie z fusów, gdyż wartość BTC nie opiera się na żadnych czynnikach fundamentalnych, takich jak stan gospodarki czy decyzje biznesowe lub polityczne.

Z tego powodu ważne jest opracowanie strategii gry na giełdzie bitcoin. W tym celu możesz wykorzystać strategie stosowane na rynkach Forex. Dzięki temu każda sprzedaż bitcoin będzie racjonalną decyzję, nie bazującą na chwilowym impulsach. Śledzenie kursu bez opracowanej strategii może mocno nadwyrężyć nerwy i być powodem wielu nieprzespanych nocy, a także nietrafnych decyzji. Jeśli strategia nie będzie się sprawdzać, wprowadzisz w niej poprawki i będziesz śledził efekty – aż do skutku.

Początkującym inwestorom przypominamy również, że sprzedaż bitcoina jest możliwa tylko wtedy, gdy masz dostęp do swojego portfela bitcoin. Środki możesz mieć zgromadzone w portfelu na giełdzie lub w zewnętrznym oprogramowaniu. Dostępne są również w sprzedaży odporne na włamania portfele offline, jednak należy pamiętać, że w takim wypadku po zgubieniu urządzenia lub zniszczenia dysku z portfelem, bitcoiny przepadną.

[Głosów:10    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here