Jeśli szukasz swojej pierwszej pracy w charakterze opiekunki seniora, warto przejrzeć oferty, zapoznać się z wymaganiami pracodawców i stworzyć cv, które sprawi, że wyjedziesz na wybrany kontrakt.
Osoby, które poszukują pierwszej pracy jako opiekunka osób starszych muszą w pierwszej kolejności zapoznać się z wymaganiami stawianymi przez pracodawców oraz zastanowić się czy posiadają predyspozycje i cechy niezbędne do wykonywania tego zawodu.
Jak wygląda rekrutacja na stanowisko opiekunki osób starszych?
Rekrutacja na stanowisko opiekunki seniora składa się z 3 etapów. Pierwszy to oczywiście zgłoszenie swojej kandydatury. Można to zrobić telefonicznie lub korzystając z formularza dostępnego na stronie – po otrzymaniu zgłoszenia konsultant skontaktuje się w ciągu 15 minut. Drugi etap to rozmowa telefoniczna z konsultantem, który przedstawia firmę, opisuje wymagania i omawia zasady zatrudnienia, pyta o doświadczenie w opiece i poziom znajomości języka niemieckiego lub angielskiego. Jeśli rozmowa wypadnie pomyślnie, otrzymuje się zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną do wybranego oddziału firmy.
Kolejny, ostatni, etap rekrutacji to spotkanie, które odbywa się w wybranym oddziale i w uzgodnionym terminie. Trwa ono ok. 3 godzin i kończy się podpisaniem umowy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzane są: kwalifikacje w opiece, umiejętności językowe, omawiane są warunki współpracy oraz podpisywana jest umowa. Na spotkanie należy zabrać: dowód osobisty, numer NIP, świadectwa pracy, adres urzędu skarbowego, numer konta bankowego oraz referencje i potwierdzenia ukończenia kursów/szkoleń.
Ważnym elementem spotkania jest sprawdzenie znajomości języka obcego, tj. przede wszystkim słownictwa z zakresu kategorii takich jak: osoby, zwierzęta, jedzenie, dom, sklepy, choroby, części ciała, kolory, liczby itp. Kandydat jest proszony także o przetłumaczenie kilku zdań: z polskiego na niemiecki i odwrotnie.
Co powinno znaleźć się w cv osoby chcącej pracować jako opiekunka seniora?
W cv powinny znaleźć się informacje na temat wykształcenia, doświadczenia w opiece oraz umiejętności, a także predyspozycji do wykonywania tego zawodu. Warto również napisać coś o sobie – o zainteresowaniach. Jeśli chodzi o wykształcenie, to na pewno należy napisać o wykształceniu medycznym czy odbytych kursach z zakresu opieki i dziedzin pokrewnych. Oczywiście takie specjalistyczne wykształcenie nie jest konieczne do zostania opiekunką seniora – praca ta nie wymaga dużego doświadczenia w opiece, a tym bardziej wykształcenia medycznego, jednak jest to bardzo pomocne. Tak naprawdę wystarczy doświadczenie w opiece nad kimś bliskim, np. rodzicem czy innym krewnym. Wiedzę z zakresu opieki można zdobyć na oferowanych przez pracodawcę darmowych kursach. Natomiast duże szanse na pracę mają osoby posiadające wykształcenie medyczne (fizjoterapeuci, rehabilitanci, ratownicy medyczni, pielęgniarki, opiekunowie medyczni).
Konieczne jest umieszczenie także informacji o poziomie znajomości języka niemieckiego/angielskiego. Opiekunka osoby starszej musi znać język na poziomie komunikatywnym, choć są także oferty, w których wymagana jest bardzo dobra znajomość języka. Ważne, żeby znać podstawy – przed wyjazdem można się podszkolić na darmowym kursie organizowanym przez pracodawcę, a także dzięki lekcjom online i fiszkom do nauki.
Szczegółowe informacje na temat pracy w charakterze opiekunki osób starszych można znaleźć na stronie: https://promedica24.com.pl/praca-opiekunki/.
Artykuł sponsorowany.