Strony internetowe za darmo - czy to dobry pomysł?

Większość początkujących rozpoczynających swoją przygodę ze stronami internetowymi chce koszty minimalizować lub je całkowicie zlikwidować. Jest to całkowicie zrozumiałe, a w celu redukcji kosztów pojawia się pomysł o darmowej stronie internetowej. Czy będzie ona dobrym wyborem i czy faktycznie jest bezpłatna?

Główne różnice między darmową, a płatną stroną www

Podstawowa różnica jest taka, że bezpłatne strony ze względu na brak domeny, w swojej nazwie posiadają nazwę kreatora, co nie jest ani łatwe do zapamiętania ani profesjonalne, co więcej – u niektórych czasem wzbudza podejrzenia co do rzetelności strony. Nieprofesjonalne mogą również okazać się reklamy lub pop-upy, które będą wyświetlać się na stronie w ramach tego, że mogliśmy stworzyć witrynę nieodpłatnie. Często reklamy te są brzydkie i rozpraszające, a dla nas, jako twórców strony nie przynoszą zysków.

Utrudnienia na różnych polach

Ograniczeń na darmowym kreatorze strony jest wiele i zawężają one możliwości oraz pole działania witryny. Jedną z trudności jest niewielki wkład w wygląd strony, dlatego że dowolność przy układzie i budowie jest mocno umiarkowana. Zazwyczaj do dyspozycji otrzymuje się gotowy szablon, gdzie jedyne co można zrobić to umieścić grafiki oraz teksty. Darmowa strona nie umożliwia śledzenia na niej ruchu i zdobycia potrzebnych statystyk np. z Google Analytics, właściciele takich serwisów posiadają własne kody na stronie, które uniemożliwiają nam działanie. Co w przypadku utraty danych na witrynie? Backup nie jest tworzony regularnie, dlatego jeśli przypadkowo dane zostaną usunięte to możesz ich już nie odzyskać. Nie powinna też dziwić szybkość ładowania się strony, dostawcy darmowych rozwiązań na jednym serwerze często umieszczają setki adresów, dlatego ich prędkości nie będą powalające, co nie jest pozytywnym zjawiskiem rozpatrując stronę pod kątem SEO. Firmy oferujące darmowe www mają określone warunki świadczenia usług, dlatego po pewnym czasie mogą po prostu zamknąć swoją działalność zabierając ze sobą utworzoną przez nas domenę i adres internetowy, do którego nie można zrobić przekierowania. W takiej sytuacji stracimy adres i stronę, ale też wspomnianą już kopię zapasową, której po prostu nie ma.

Darmowe www, ale nie do końca

Diabeł tkwi w szczegółach i tak jest też i w tym przypadku. Niektóre z „darmowych” stron www są bezpłatnymi trialami, za które po pewnym czasie należy zapłacić, a w innych przypadkach pojawiają się ukryte koszty, by uzyskać dostęp do dodatków, których wraz z czasem zacznie na bezpłatnej www brakować, jak np. konto e-mail czy transfer FTP.

Odpowiedź na pytanie: „czy warto?” jest raczej jednoznaczna. Darmowa strona internetowa to coś, co spodoba się osobom początkującym, które chcą zdobyć w tej dziedzinie doświadczenie i zapoznać się z tym tematem. Jeśli masz własny biznes, a strona www ma być wizytówką Twojej firmy wybierz płatny hosting, dzięki któremu łatwiej będzie zbudować Ci wizerunek własnego przedsiębiorstwa.

Szukasz sprawdzonej firmy która stworzy Ci profesjonalną stronę internetową?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here