Jeśli chodzi o sprzątanie hal przemysłowych, istnieje kilka sposobów na efektywne czyszczenie i mycie. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie dopasowanie środków czyszczących, przemyślenie strategii całego działania. Sprzątanie hal i magazynów wcale nie należy do prostych zadań, dlatego konieczne jest zastosowanie profesjonalnych rozwiązań.

Rodzaje zabrudzeń

Sprzątanie hal produkcyjnych wymaga fachowego podejścia. To właśnie tutaj mamy do czynienia z różnego rodzaju tłustymi zanieczyszczeniami, osadami, pyłami czy pozostałościami produkcyjnymi. Tradycyjne środki czystości z pewnością nie wystarczą. Najprawdopodobniej trzeba będzie skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmie się tym zadaniem, jedną z ofert znajdziesz tutaj: https://priorityservices.pl/czyszczenie-hal-magazynow/.

Zarówno jeśli chodzi o czyszczenie posadzek, jak i czyszczenie ścian czy mycie okien, niezbędne będzie użycie specjalistycznych środków, które zbiorczo nazywa się chemią profesjonalną.

Należy pamiętać, że wszelkie zanieczyszczenia stanowią zagrożenie dla pracowników i maszyn, które znajdują się na wyposażeniu produkcyjnej bazy. Przez zabrudzenia wydajność maszyny będzie niższa. Z kolei wpływa to na większe zużycie energii, a dodatkowo może prowadzić do usterek czy defektów.

hala magazynowa

Większa efektywność pracowników

Jeśli dbamy o regularne sprzątanie hal produkcyjnych, nasi pracownicy będą bardziej efektywni i wydajni. Zwiększy się także jakość produkcji. Higiena musi być nieustająco nadzorowana – nie mają tutaj znaczenia wytwarzane produkty czy materiały.

Głównymi wytycznymi, na podstawie których dobierane są maszyny czyszczące oraz środki czystości, jest wielkość hal przemysłowych oraz ich specyfika. Dobór metody, jeśli chodzi o mycie i czyszczenie, będzie również zależy od typu zanieczyszczeń, jakie występują w budynku i od wymagań związanych z wytwarzanym produktem. Nadrzędnym zadaniem jest utrzymanie czystości zgodnie z zasadami BHP. Inaczej przebiega sprzątanie hal i magazynów, a inaczej np. sprzątanie biur.

Warto pamiętać, że brudne sprzęty, maszyny, śmieci na posadzce, odpady, zanieczyszczone ciągi komunikacyjne sprawiają, że pracownicy są mniej wydajni. Bałagan nie zachęca do pracy, a dodatkowo stwarza zagrożenie. Niezbędna jest profesjonalna chemia i dobry sprzęt.

Dobór urządzeń oraz metod

Specjalność hal przemysłowych będzie wpływać na dobór urządzeń i metod, których zadaniem będzie zadbanie o czystość zakładu. Niezbędne jest przeanalizowanie możliwości dotarcia do wszelkich zakamarków czy miejsc o ograniczonej dostępności.

Dopasowujemy środki czystości do rodzaju powierzchni, np. posadzek betonowych, oraz zanieczyszczeń. Czasami niezbędne są także działania antykorozyjne czy przeprowadzenie dezynfekcji.

Jakie maszyny do sprzątania?

W przypadku suchych zanieczyszczeń stosuje m.in. zamiatarki. Sprawdzą się one w przypadku sprzątania dużych powierzchni. Urządzenia te są przeznaczone do zamiatania przestrzeni hal – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Można także wykorzystać mniejsza zamiatarki, które sprawdzą się podczas sprzątania przestrzeni o mniejszym metrażu. Maszyny tego typu docierają nawet do trudno dostępnych miejsc. Niektóre miejsca trzeba będzie doczyścić jednak ręcznie.

Zamiatarki i odkurzacze

Sprzątanie przy pomocy zamiatarki polega na tym, iż szczotki są napędzane przez silnik. Metoda ta jest bardzo efektywna, sprawna i znacznie szybsza niż tradycyjne sprzątanie. Do sprzątania dużych przestrzeni najlepiej sprawdzą się zamiatarki samojezdne, którymi steruje człowiek.

Zamiatarki samojezdne zbierają różnego rodzaju brud – drobny pył, ale także gruby gruz. Posiadają one dwa rodzaje szczotek – boczną i główną walcową. Efekt sprzątania będzie zależeć od jakości oraz materiału, z jakiego wykonane są szczotki.

Bardzo dobrym wyborem będzie także odkurzacz przemysłowy. Sprzęty te mogą odkurzać na mokro lub sucho, wciągają duże zanieczyszczenia w tym nawet metalowe wióry.

Metody mycia

Istnieje kilka metod mycia budynków produkcyjnych, do tych najpopularniejszych należą jednak:

  • pianowanie,
  • mycie wodą pod ciśnieniem – przy użyciu urządzeń niskociśnieniowych lub wysokociśnieniowych.

Samo czyszczenie także składa się z kilku etapów, m.in.:

  • płukanie wstępne – wstępne usunięcie różnego rodzaju pozostałości,
  • nałożenie aktywnej piany, czyli mycie z użyciem detergentu,
  • spłukanie,
  • dezynfekcja – o ile istnieje taka konieczność,
  • osuszenie powierzchni.

mycie sufitu

Jak widać, zadbanie o porządek w miejscu pracy wymaga doboru odpowiednich środków oraz maszyn. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to absolutną koniecznością, jeśli pracownicy mają być efektywni, a ich miejsce pracy bezpieczne.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here