Handel internetowy jest jedną z najczęściej podejmowanych działalności gospodarczych. To właśnie od handlu zaczynają osoby, które mają niewielki kapitał na start. Aby rozpocząć taką działalność nie jest konieczne posiadanie własnego sklepu czy magazynu. Wiele osób rozkręca swoje firmy w małych mieszkaniach. Ważne jest by mieć pomysł na to, czym chcemy handlować i mieć dojścia do towaru, czyli dobre kontakty z lokalnymi hurtownikami i producentami.

Gdy nie mamy jeszcze własnego sklepu internetowego możemy rozpocząć działalność na największej w Polsce platformie handlowej Allegro. To miejsce znają praktycznie wszyscy. Formalności, jakie trzeba spełnić przy starcie są niewielkie. Później opłacamy przede wszystkim prowizje od sprzedaży, są także opłaty za wystawienie, za promowanie ofert oraz za korzystanie z opcji sklep. Główna zaleta Allegro to przede wszystkim ogromny zasięg.

Codziennie portal ten odwiedza kilka milionów osób. Jest, więc szeroki dostęp do kupujących, ale też i duża konkurencja. Na Allegro działa przeszło 100 000 sprzedawców firmowych. Tym, co przyciąga klientów jest przejrzystość i wygoda robienia zakupów. Większość rzeczy jest tu zautomatyzowana a sprzedający już chwilę po zakupie dostaje informacje o zapłacie. Na tym jednak kończą się zalety tej platformy. Jako monopolista Allegro bardzo wykorzystuje swoją uprzywilejowaną pozycję. Stosuje bardzo wysokie opłaty, w wielu działach praktycznie niemożliwa jest sprzedaż czegoś bez promowania.

Ponadto Allegro narzuca sprzedawcom wiele rzeczy takich jak: wygląd ofert, zdjęć, konieczność umieszczania informacji o zwrotach. Formularz wystawiania ofert jest nieustannie poprawiany, przez co wystawienie oferty zajmuje coraz więcej czasu. Allegro ma także swoje własne oferty, przez co sytuacja konkurencyjna jest niejasna. Podobnie niejasne są zasady przyznawania zwrotów prowizji, gdy klient się rozmyśli czy zdubluje ofertę a zdarza się to bardzo często. Każdy, więc kto chce prowadzić sprzedaż wyłącznie na Allegro powinien się dobrze zastanowić.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here