Osoby na co dzień zajmujące się kryptowalutami chętnie korzystają ze stron przedstawiających rankingi kryptowalut. W witrynach tego rodzaju możesz łatwo znaleźć zsumowane informacje na temat kursów w ciągu ostatnich godzin, dni, tygodni i miesięcy. Rankingi różnią się od wykresów na giełdach.Ranking kryptowalut przedstawia tylko najważniejsze informacje na temat wzrostów i spadków, choć często opatrzony jest również krótkim komentarzem analityka. Warto od czasu do czasu sprawdzać rankingi, by zauważyć interesujące tendencje – być może nowa kryptowaluta jest godna uwagi albo warto przenieść środki ulokowane w jednej walucie na inną?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty i zaglądasz do rankingów, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Jakich?

Ranking kryptowalut a opłacalność inwestycji

Aktualnie w sieci istnieją  tysiące kryptowalut, choć najbardziej znana grupa pozostaje w miarę niezmienna. Wśród najpopularniejszych walut znajdziesz:

  • bitcoin
  • ripple
  • ethereum
  • bitcoin cash
  • litecoin

To waluty, które w długiej perspektywie prowadzą w rankingach kryptowalut. Krótkookresowo jednak przegrywają z wieloma młodymi rozwiązaniami. Jeśli spojrzysz na zestawienia miesięczne, szybko zauważysz, że pojawia się tam wiele mniej znanych altcoinów. Czy warto w nie inwestować?

Patrząc na sam ranking kryptowalut odpowiedź wydaje się jasna: tak, w końcu to waluty szybko zyskujące na wartości. Powinieneś jednak pamiętać, że kryptowaluty są instrumentem niemal wyłącznie spekulacyjnym. To oznacza, że wartość poszczególnych walut zależy wyłącznie od nastrojów inwestorów. Innymi słowy: waluta może zyskiwać na popularności, gdy jest nowa, a za miesiąc spaść na samo dno, gdy inwestorzy stracą zainteresowanie.

Młode kryptowaluty są jeszcze bardziej niepewną inwestycją niż sam bitcoin. Z drugiej strony, są jednak szansą na spory zarobek. Każda waluta na początku warta jest grosze, za to po kilku miesiącach jej cena może przekraczać kilkaset dolarów. To oznacza zwroty z inwestycji idące w setki tysięcy procent.

Nie każda waluta jest łatwo dostępna

To, że ranking kryptowalut publikuje dane na temat jakiejś waluty nie oznacza jeszcze, że będziesz w stanie łatwo kupić ją za złotówki. Nowe waluty są często dostępne jedynie na wybranych giełdach i może minąć sporo czasu, zanim zostaną wprowadzone na polską giełdę – o ile w ogóle tak się stanie. W takim wypadku pozostaje jedynie założenie konta na zagranicznych platformach (po wcześniejszym upewnieniu się, że są one wiarygodne) i dodatkowe przeliczanie złotówek na dolary lub euro.

Polecenia kupna

Zarówno na giełdach, jak i w rankingach kryptowalut oraz w wielu innych miejscach w sieci możesz znaleźć komentarze użytkowników polecające taką czy inną walutę. Musisz jednak pamiętać, że – tak jak wspomnieliśmy – kryptowaluty to czysta spekulacja, więc każdy posiadacz danej waluty ma interes w tym, aby to właśnie ona zdobyła popularność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here