Bitcoin jest kryptowalutą, czyli wirtualnym pieniądzem, który może być wykorzystywany do płatności. Większość użytkowników jednak nie używa go do opłacania produktów i usług, a traktuje jako inwestycję. Analitycy nie bez powodu mówią, że bitcoin to waluta czysto spekulacyjna. Innymi słowy: niemal wszyscy inwestorzy kupują bitcoina tylko po to, żeby kiedyś go z zyskiem sprzedać. Czy to się opłaca i ile wart jest bitcoin? Częściowo na to pytanie może odpowiedzieć przelicznik bitcoin, ale jeśli poważnie myślisz o inwestowaniu, raczej nie spędzisz wiele czasu na stronach tego rodzaju. Dlaczego?

Przeliczniki bitcoin, kalkulatory i inne metody sprawdzania wartości

Bitcoin zachowuje się tak, jak każda inna waluta – gdy jest na niego popyt, wartość wzrasta. Kiedy natomiast popyt spada lub zwiększa się podaż, wartość waluty dołuje. Osoby, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z bitcoinem, często szukają strony typu przelicznik bitcoin lub kalkulator bitcoin. To pomocne narzędzia, które pozwalają na szybkie sprawdzenie aktualnych wartości BTC dla kupna i sprzedaży. Jeśli jednak faktycznie zdecydujesz się na inwestowanie lub stałą grę na giełdzie, wszystkie potrzebne wartości po prostu będziesz obserwować na wybranej platformie.

Do handlu bitcoinami służą strony nazywane giełdami bitcoin – mocno przypominają one giełdy Forex. Każda dorosła osoba może się zarejestrować w takim miejscu, by wymieniać bitcoiny na złotówki, dolary, euro lub inne waluty. Aby sprzedawać i kupować bitcoiny na giełdzie, nie musisz szukać kursów w sieci. Aktualne wartości ostatnich transakcji są cały czas widoczne.

Innym sposobem na sprawdzanie wartości bitcoina są kantory kryptowalut. Każdy kantor ma wbudowany przelicznik bitcoin, więc od razu wyświetlone są ceny, po których możesz kupić lub sprzedać walutę. W tym przypadku trzeba jednak dodatkowo wziąć pod uwagę, że kantory narzucają wysokie marże. Wartość pełnego BTC pomiędzy giełdą a kantorem może się różnić nawet o kilkaset złotych.

Co jeszcze musisz wiedzieć o bitcoinie?

Sam przelicznik bitcoin niewiele Ci da, jeżeli nie wiesz, jak w praktyce wygląda handel kryptowalutą. Zdarza się np. że potencjalni inwestorzy zastanawiają się, czy stać ich na bitcoina. Na tak postawione pytanie jednak odpowiedź może być tylko jedna – tak, stać. Bitcoinem można handlować nawet do ósmego miejsca po przecinku. To znaczy, że jesteś w stanie zainwestować praktycznie dowolną kwotę.

Druga kluczowa informacja na temat bitcoina brzmi: kurs BTC jest niezwykle niestabilny. Waluta potrafi zmienić wartość o kilkaset złotych w ciągu godziny. Pamiętaj więc, że każda inwestycja oznacza wysokie ryzyko.

Skupiając się na przeliczaniu bitcoin, nie można też zapominać, że aktualnie BTC jest tylko jedną z wielu pozycji na kryptowalutowych giełdach. Warto przemyśleć inwestycje również w alternatywne waluty, takie jak litecoin, ethereum, zcash czy ripple.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here