POŻYCZKI DLA ZNAJOMYCH I PRZYJACIÓŁ

Pożyczki w gronie znajomych oraz przyjaciół są rzeczą normalną i relatywnie często mają miejsce. Oczywiście nie ma mowy tutaj o kwotach rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Jednak może się zdarzyć taka sytuacja, kiedy bliska Ci osoba będzie potrzebowała wsparcia w postaci większej gotówki. Chciałbyś pomóc, ale obawiasz się, że te pieniądze po prostu przepadną w jednym wielkim niedopowiedzeniu? Zwykle w takich sytuacjach traci się jednocześnie przyjaciela/przyjaciółkę oraz pożyczoną sumę pieniędzy. Aby temu przeciwdziałać, warto zastanowić się nad skorzystaniem z umowy pożyczki, w której będą jasno określone terminy i wszelkie zasady jej spłacania. Klarowna sytuacja jest zawsze najlepszym wyjściem i pozwala na uniknięcie wielu przyszłych problemów.

NO DOBRZE, ALE SKĄD WZIĄĆ PEWNY WZÓR DOKUMENTU

Funkcjonuje w sieci wiele stron i portali przepełnionych informacjami na temat tego “jak bezpiecznie pożyczać pieniądze” znajomym oraz osobom bliskim. Warto przejrzeć przynajmniej kilka z nich, by w późniejszym czasie uniknąć wielu nieprzyjemności z dłużnikiem, który chwilę temu był Twoim najlepszym kumplem. Możesz znaleźć wzory umów, a nawet gotowe rozwiązania, w postaci narzędzi (oprogramowania) ułatwiające nie tylko samo sfinalizowanie prawne pożyczki (umową), ale także nadzór nad samą realizacją jej postanowień. Oczywiście nie może być to byle jaka “stronka”, a profesjonalny portal tematyczny. Zalety skorzystania z takiej usługi:

– Oferowany wzór umowy pożyczki obejmuje odpowiednio sformułowaną i dopasowaną do konkretnej sytuacji umowę  (z opcją zabezpieczenia materialnego takowej). Ostatecznie nie jest powiedziane, że to Ty musisz być pożyczkodawcą, równie dobrze możesz wystąpić w roli pożyczkobiorcy.

– Można aktywować dodatkowy system automatycznych przypomnień o nadchodzącym terminie spłaty pożyczki (bądź jej raty). Oczywiście, musi zostać to jasno określone przez pożyczkodawcę. Jest to zawsze lepsza opcja niż pamiętanie na własną rękę by zadzwonić do znajomego/znajomej i przypominać mu o jego zobowiązaniach. Nikt tego nie lubi.

Pożyczka dla przyjaciela na własnych warunkach

– Będziesz miał dostęp do zaawansowanych, jednak prostych w użyciu kalkulatorów, ułatwiających generowanie klarownego systemu spłaty danego zadłużenia (z uwzględnieniem terminów oraz umówionego oprocentowania).

– Skorzystasz w skrajnym przypadku z systemu monitorowania postępu w spłacaniu pożyczonych pieniędzy.

Wszystko to jest istotnym elementem, dającym poczucie pewności i bezpieczeństwa. Jednak najważniejszą kwestia w jest odpowiedni dostęp do specjalistycznej wiedzy. Może bowiem pojawić się obowiązek podatkowy oraz inne prawne zagadnienia związane z udzielaniem pożyczki.

UWAGA: Udzielając pożyczki osobie trzeciej, na podstawie której uzyskujesz prowizję lub odsetki – pojawia się konieczność zapłaty podatku dochodowego rzędu 19%. Dokonuje się tego podczas rozliczania z urzędem skarbowym na podstawie PIT36, który składamy do końca kwietnia roku następnego względem tego, w którym uzyskano przychód. Jest to wiążące w przypadku umowy pomiędzy dwoma dorosłymi osobami fizycznymi, nieprowadzącymi działalności gospodarczej.

KTO POWINIEN SIĘGNĄĆ PO TEGO TYPU ROZWIĄZANIE

1. Wszystkie osoby, które pożyczając od kogoś  pieniądze, oczekują czystej i klarownej sytuacji. Chcą być po prostu fair. Umowa i odpowiednie jej sformułowanie zdecydowanie oczyszcza atmosferę i poprawia samopoczucie obu stronom. Oczywiście należy spłacać pożyczkę z poszanowaniem dla obu stron.

2. Pożyczkodawcy, dla których spokojny sen jest bardzo ważny. Podobnie jak poczucie bezpieczeństwa, podczas niejako inwestowania własnych środków.

3. Wszyscy, których wiedza i zainteresowania nie są związane z kwestiami prawnymi jakie dotyczą pożyczania pieniędzy. Ostatecznie nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania (oraz nie chroni przed często poważnymi konsekwencjami, jeżeli się je złamie).

Źródło:

https://pdlap.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here