Giełdy bitcoin powstają na całym świecie. Również w Polsce wielu przedsiębiorców postanowiło stworzyć własne platformy pozwalające na swobodny handel kryptowalutami. Dla Polaków to dobra wiadomość – Polska giełda bitcoin to gwarancja, że dostępne wirtualne waluty można kupować bezpośrednio za złotówki lub na złotówki je wymieniać. Zagraniczne giełdy w większości operują na USD, EUR oraz walutach lokalnych. To oznacza, że handlując za ich pomocą, polski użytkownik musi dodatkowo brać pod uwagę kurs złotego do danej waluty. Wymieniając bitcoin na PLN (i vice versa), kontrolowanie wartości swojego portfela jest znacznie łatwiejsze.

Dużą zaletą z punktu widzenia niektórych polskich inwestorów jest również język polski w menu giełdy. Inwestycje w kryptowaluty są domeną osób, które dopiero zaczynają interesować się wymianą walut, więc poznanie podstawowych pojęć i mechanizmu działania giełdy jest znacznie łatwiejsze, gdy obsługują oni platformę wymiany kryptowalut w języku polskim.

Największa polska giełda bitcoin

Najbardziej znaną polską giełdą bitcoin jest Bitbay.net, ale mniejsza i większa konkurencja co jakiś czas się pojawia. Bitbay powstał wyłącznie z udziałem polskiego kapitału i firma przez wiele lat była zarejestrowana w Polsce. Pod względem technicznym platforma ta przypomina inne dostępne na rynku rozwiązania – gracze standardowo mogą sprzedawać i kupować wybrane waluty ustalając limity kupna i sprzedaży. Przed rozpoczęciem handlu na polskiej giełdzie bitcoin należy się zarejestrować i zweryfikować konto. Poza samym bitcoinem, Bitbay pozwala także na handel m.in. takimi kryptowalutami, jak:

  • Ripple
  • Zcach
  • Litecoin
  • Dash
  • Ethereum
  • Monero
  • Futurocoin

PLN nie jest też oczywiście jedyną dostępną walutą fiat. Gracze mogą wymieniać kryptowaluty także na EUR czy USD.

Polskie giełdy bitcoin poza Polską…

Polskie giełdy są wygodne dla Polaków, a do tego wiele z nich było rejestrowanych w Polsce. Niestety KNF do spółki z polskim rządem w 2017 roku postanowiła utrudnić życie twórcom giełd, uznając de facto ich działania za niezgodne z prawem. Jak w takiej sytuacji może zachować się polska giełda bitcoin? Reakcje były różne. Wspomniany Bitbay postanowił przenieść się na Maltę – nadal jest dostępny dla Polaków, choć zarejestrowany w raju podatkowym. Niektóre giełdy jednak postanowiły po prostu zakończyć działania, w tym szybko zyskujący popularność Abucoin.

Uwaga na oszustów

W historii polskich giełd bitcoin nie brakuje też kontrowersji. Na początku 2017 roku kryptowalutowych graczy giełdowych zszokowało nagłe zniknięcie Bitcurex – jednej z najstarszych platform tego typu w Polsce. Niektórzy użytkownicy stracili nawet po pół miliona złotych. To oznacza, że nawet na znane marki w świecie kryptowalut po prostu trzeba uważać. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest również dywersyfikacja środków. Grając na kilku różnych giełdach, ryzyko utraty całej sumy jest znacznie mniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here