Bitcoin osiągnął niewyobrażalny sukces, który przeszedł najśmielsze oczekiwania jego twórcy. Po ośmiu latach od wejścia na rynek 1 BTC był już droższy od uncji złota, a pod koniec tego samego roku jego wartość osiągnęła niemalże 20 tys. dolarów. Nic więc dziwnego, że spece od informatyki prędko poszli w ślady Satoshi Nakamoto i dziś trudno zliczyć wszystkie kryptowaluty dostępne na rynku. Oczywiście nie każda zasługuje na zainteresowanie – większość z nich to eksperymentalne systemy upadające po kilku miesiącach. Jednak najpopularniejsze kryptowaluty radzą sobie nie gorzej niż bitcoin. Choć jeszcze nie zagrażają liderowi, szybko zyskują na wartości, a przy tym zapewniają nowe korzyści inwestorom i użytkownikom sieci. Kto zdobywa rankingi kryptowalut i jakie monety warto mieć w swoim portfelu?

Popularne kryptowaluty są najdroższe?

Wbrew pozorom, aktualna wartość kryptowaluty nie musi przesądzać o jej popularności. Dla przykładu – w marcu 2017 bitcoin (ok. 1180 $) znalazł się na czwartym miejscu w rankingu, a wyprzedziły go znacznie tańsze waluty: dash (ok. 33 $), ethereum (ok. 16 $), a nawet NEM (0,007 $). Uszeregowanie kryptowalut w ten sposób może wydawać się dziwne, jednak nie wtedy, gdy porównasz kursy ww. monet z lutego i marca 2017.

Najpopularniejsze kryptowaluty nie „stoją w miejscu”, ani nie notują spadku za spadkiem – nawet jeśli kosztują niewiele, z miesiąca na miesiąc zyskują na wartości. I rzeczywiście, w okresie luty-marzec 2017 dash zaliczył aż 103-procentowy wzrost ceny, ethereum zdrożał o 49%, a NEM – o ponad 33%. W tym samym okresie wartość bitcoina wzrosła „zaledwie” o ok. 21%. Krótko mówiąc, miarą atrakcyjności danej kryptowaluty jest stosunek aktualnej wartości do poprzedniej. Im większa zmiana kursu in plus, tym wyższy zysk dla inwestora i więcej korzyści dla użytkownika.

Najlepsze kryptowaluty, czyli jakie?

Wiadomo już, czym charakteryzują się najpopularniejsze kryptowaluty – szybkim wzrostem ceny. Ale przecież użytkownicy sieci zwracają uwagę również na inne aspekty poza kapitalizacją rynkową. Weźmy chociażby litecoina. Choć jego notowania nie należą do najlepszych, wciąż utrzymuje wysoką pozycję „srebra” wśród kryptowalut (wiadomo, złotem jest bitcoin). Litecoin jest ceniony za ilość (sieć wygeneruje 84 mln monet, czyli 4 razy więcej niż BTC), szybkość rozwiązywania bloków (co 2,5 minuty) oraz błyskawiczne autoryzowanie transakcji.

Sprawdzając najpopularniejsze kryptowaluty, nie można pominąć monety ether, która często zajmuje II miejsce w rankingu. To moneta stosowana przez programistów do płacenia za usługi wykonywane w ramach sieci ethereum. Oprócz funkcji płatniczej, platforma ethereum umożliwia zawieranie bezpiecznych „inteligentnych kontraktów”, a ponadto służy do tworzenia aplikacji i finansowania biznesu.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również waluta zcash, której użytkownicy mogą realizować w pełni poufne transakcje, gdzie podstawowe dane zapisywane w blockchain (wartość, nadawca, odbiorca) pozostają anonimowe.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here