Bitcoin w ciągu dekady zrobił zawrotną karierę. Nic więc dziwnego, że szybko na rynku pojawiły się nowe kryptowaluty tworzone przez kolejnych internautów. Niektóre z nich również zdobyły dużą popularność – wystarczy tu przywołać najchętniej kupowane altcoiny, np. Ethereum czy Litecoin. Głośno było swego czasu również o zabawnych walutach krypto, takich jak Dogecoin (z memowym psem doge w roli głównej) czy garlicoin, czyli waluta z symbolem czosnku.

Sposoby na stworzenie nowej kryptowaluty

Na świecie nie brakuje przedsiębiorczych umysłów, więc szybko z jednego pomysłu na biznes zaczęły powstawać kolejne. I tak dziś praktycznie każdy może wykreować nową kryptowalutę – jak stworzyć ją samemu?

Gdy coraz więcej osób wpadało na pomysł, żeby zamiast handlu próbować stać się kryptowalutowym bossem, powstały rozwiązania ułatwiające taki manerw. Jak najłatwiej stworzyć kryptowalutę? Jest przynajmniej kilka prostych metod. Jedną z nich są płatne serwisy. W sieci znajdziesz strony pozwalające na zlecenie utworzenia kryptowaluty o wskazanej nazwie. Płacisz i dostajesz swoją nową walutę, która za kilka lat (być może) zrobi z Ciebie miliardera.

Druga opcja to samodzielne kodowanie, które jednak nie wymaga szerokiej wiedzy na temat programowania czy mechanizmu działania kryptowalut. Wystarczy, że poszukasz w sieci gotowe kody, wpisując hasła w stylu “your own ERC20 token”. Bazy znajdziesz np. na BitHubie, gdzie “leżą” kody, na których oparty jest bitcoin oraz litecoin. Taki kod można skopiować, wpisać własne nazwy i symbole, które staną się znakiem rozpoznawczym waluty. Następnie można przetestować kryptowalutę w sieci testowej Ropsten. Jeśli wszystko działa – czas wprowadzać walutę na rynek!

Sprawę tworzenia własnych walut w ten sposób ułatwiają szczególnie strony typu CryptoNoteStarter.org – tutaj znajdziesz szczegółowe instrukcje krok po kroku, jakie miejsca w kodzie należy przerobić, aby zamienić istniejącą walutę na własną.

Poszukiwania gotowych rozwiązań ułatwi ci także słowo “token” – czasem jest ono używane jako synonim kryptowaluty, ale w rzeczywistości pojęcie to można rozumieć nieco szerzej, mianowicie jako walutę emitowaną przez podmiot prywatny.

Stworzenie nowej kryptowaluty to nie problem…

Kiedy już wiesz jak stworzyć samemu nową kryptowalutę i zaczynasz udostępniać wirtualny pieniądz… zaczynają się schody. Wielu osobom wydaje się, że wyprodukowanie waluty jest największym wyzwaniem. Niestety jest na odwrót. Kreacja nowego pieniądza jest dziś etapem najłatwiejszym. Znacznie trudniejsze jest zmotywowanie internautów do inwestowania w Twój nowy pieniądz.

Na początku Twoja kryptowaluta ma wartość równą dokładnie 0 zł. Nic za nią nie kupisz i nikt nie ma powodu, by ją kupować. Czas więc na działania marketingowe, wprowadzenie waluty na giełdy i zachęcanie ludzi do inwestowania. Gdy już lawina ruszy, pojawią się też zyski.

Czy tworzenie nowych kryptowalut jest bardziej opłacalne od inwestowania w gotowe kryptowaluty? Odpowiedź na tak postawione pytanie byłaby pozytywna jeszcze kilka lat temu. Dziś nowe waluty powstają każdego dnia i trzeba się sporo natrudzić, żeby przyciągnąć inwestorów do swojego rozwiązania.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here