Najprostszym sposobem na zdobycie monet bitcoin jest zakup kryptowaluty w kantorze. Możesz to zrobić w serwisie online lub stacjonarnie w dużych miastach – obie opcje są już dostępne w Polsce. Jeśli lepiej poznasz działanie infrastruktury kryptowalutowej, możesz nabyć bitcoina na giełdzie. Ten sposób wymaga rejestracji i uwierzytelnienia w serwisie, ponadto cenę zakupu ustalają sami użytkownicy. Masz więc dwie opcje – albo godzisz się na kurs BTC narzucony przez posiadaczy bitcoina, albo proponujesz własną cenę. Ale istnieje trzeci sposób na zdobycie kryptowaluty – samodzielne wydobywanie, czyli tzw. mining. Na czym polega kopanie bitcoin i czy każdy może się za to zabrać?

Jak kopać bitcoin – solo czy pool?

Osoby wydobywające bitcoina lub inną kryptowalutę nazywa się potocznie „górnikami”. Jeśli sam chcesz spróbować tego fachu, musisz rozważyć dwa rozwiązania. Albo kupisz dedykowaną koparkę i zaczniesz wydobywać monety samodzielnie (solo), albo wykupisz udziały w „kopalni” BTC i dołączysz do grona zrzeszonych górników (pool). W obu przypadkach musisz liczyć się z inwestycjami – czasy, kiedy do wykopywania bitcoina wystarczył domowy komputer, niestety bezpowrotnie minęły.

Co jest bardziej opłacalne: kopanie solo czy pool? W sieci znajdziesz skrajne opinie. Jedni przestrzegają przed nieuczciwymi kopalniami i wysokimi prowizjami, inni z miejsca wyśmiewają pomysł samodzielnego wydobycia jako zupełnie nieskuteczny.  Natomiast prawdą jest, że sprzęt umożliwiający kopanie bitcoin do najtańszych nie należy – w zależności od mocy obliczeniowej możesz zapłacić od 6 tys. złotych do nawet 200 tys. złotych. W dodatku nie ma żadnej pewności, że Twoja koparka zdoła wydobyć kryptowalutę, gdyż trudność zwiększa się wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej wykorzystywanej przez górników (których wciąż przybywa).

Kopanie bitcoin – o co w tym chodzi?

Teraz zacznijmy od początku. Na czym polega kopanie bitcoin? Otóż określenia: mining (górnictwo), wydobycie czy kopanie, nie są przypadkowe. Swego czasu ukuto dobre porównanie bitcoina do złota, które przebywa w naturalnych złożach i czeka na odkrycie. Tak samo jest z walutą kryptograficzną – istnieje w protokole sieci, ale użytkownicy jej „nie widzą” i musi zostać ujawniona.

Na czym polega kopanie bitcoin? Najpierw użytkownicy bitcoina realizują transakcje, które muszą zostać zatwierdzone. Algorytm sieci zakłada autoryzowanie płatności co 10 minut – i właśnie po tym czasie dochodzi do „odkopania” kolejnego bloku, który następnie zostaje dołączony do istniejącego zbioru transakcji (blockchain). Odkrywanie bloku to nic innego jak rozszyfrowanie danych płatności (kwoty, adresów portfeli) poprzez rozwiązanie skomplikowanych działań matematycznych. Oczywiście nikt nie jest w stanie obliczyć wyniku z pamięci, toteż górnicy inwestują w drogi sprzęt o potężnej mocy obliczeniowej. Górnicy, którzy jako pierwsi rozszyfrują dane transakcji i dołączą nowy blok do łańcucha, otrzymują nagrodę sieci w postaci bitcoinów – co cztery lata kwota ulega zmniejszeniu o połowę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here