Kryptowaluty mają niewiele wspólnego z pieniędzmi, które trzymasz w portfelu i na koncie bankowym. Jednak możesz się nimi posługiwać w bardzo podobny sposób – wymienisz je w kantorze, zapłacisz nimi za zakupy, przyjmiesz je jako zapłatę za towar lub usługę. A jeśli masz skłonności do ryzyka, możesz zainwestować w kryptowalutę, analogicznie jak w euro czy dolary na rynku Forex. Niemniej mechanizmy funkcjonowania cyfrowej waluty są dość skomplikowane i, przynajmniej na początku, możesz mieć trudności z jej praktycznym użytkowaniem. Dlatego w tym wpisie chcemy Ci przedstawić podstawowe zasady korzystania z kryptowaluty. Jak zacząć kupować i wydawać pieniądze z wirtualnym portfelem?

Jak kupić kryptowaluty w kantorze?

Żeby stać się posiadaczem waluty kryptograficznej, możesz ją zarobić albo kupić od innych użytkowników sieci, np. za pośrednictwem giełdy. Jednak początkującym radzimy korzystanie z kantorów, które zajmują się obrotem kryptowalutami. Większość platform działa wyłącznie w Internecie, jednak nawet w Polsce znajdziesz kilka kantorów stacjonarnych (m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach), gdzie procedura wymiany jest niesłychanie prosta.

Przychodzisz z gotówką, podajesz adres swojego portfela kryptowalut, a pracownik kantoru dokonuje przelewu odpowiedniej kwoty według aktualnego kursu. Równie szybka i bezproblemowa jest internetowa wymiana złotówek na kryptowaluty. Jak zacząć? Cała transakcja polega na wpłaceniu określonej kwoty w PLN (lub innej walucie) na konto kantoru, np. za pomocą zwykłego przelewu czy karty kredytowej. Po otrzymaniu pieniędzy kantor prześle kryptowalutę na podany przez Ciebie numer portfela.

Z uwagi na wysokie prowizje i spready, osoby mające większe doświadczenie w kryptosieci kupują cyfrowe monety na giełdzie albo próbują wydobyć kryptowalutę za pomocą specjalnych koparek. Ostatni sposób jest bardzo niepewny i wymaga zainwestowania w sprzęt, dlatego odradzamy go początkującym.

Jak wydawać kryptowaluty?

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o portfelu kryptowalut. To narzędzie niezbędne do przechowywania i posługiwania się cyfrowymi pieniędzmi, dostępne w formie oprogramowania desktopowego, aplikacji mobilnej, usługi przeglądarkowej i fizycznego urządzenia.

Wybór portfela ma ścisły związek z tym, w jaki sposób chcesz używać kryptowaluty. Jak zacząć z niego korzystać? Otóż jeśli będziesz posługiwać się cyfrowymi monetami tylko w Internecie, wystarczy Ci program komputerowy, przeglądarka lub portfel w formie pendrive’a. Za ich pomocą wyślesz przelew na oficjalny adres podany przez odbiorcę należności – podobnie jak przy płaceniu z konta bankowego.

Natomiast jeśli będziesz używać kryptowaluty także w stacjonarnych punktach (sklepach, restauracjach, hotelach), musisz zainstalować aplikację portfela na swoim telefonie lub tablecie. Wykonanie płatności sprowadza się do zeskanowania kodu QR wygenerowanego przez sprzedawcę, po czym następuje automatyczne pobranie odpowiedniej kwoty z portfela.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here