Przypomnij sobie, co po raz pierwszy przyszło Ci do głowy, kiedy usłyszałeś o bitcoinie? Być może pomyślałeś, że to „podejrzana” waluta, za którą skrywa się kolejna piramida finansowa albo inne oszustwo. Albo wprost przeciwnie – od razu założyłeś portfel kryptowalut, by płacić bitcoinami za dobra i usługi. A może obdarzyłeś kryptowaluty pełnym zaufaniem i masz zamiar zainwestować w cyfrową ideę? Jeśli tak, w tym wpisie zastanowimy się, czy opłaca się inwestować w bitcoiny, czy lepiej poprzestać na tradycyjnych aktywach.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Waluta kryptograficzna to legalny środek płatniczy. Powstaje wskutek obliczeń matematycznych wykonywanych przez specjalne koparki bazujące na układach ASIC lub GPU. Ale czy korzystanie z wirtualnych pieniędzy jest w pełni bezpieczne? Cóż, ryzyko transakcji jest porównywalne z ryzykiem podejmowanym podczas płacenia zbliżeniowego lub płatności dokonywanych z bankowego konta internetowego. Choć bitcoiny w niczym nie przypominają złotówek, euro czy dolarów, posługiwanie się nimi wygląda tak samo, jak w przypadku dobrze Ci znanych transakcji bezgotówkowych. W takim razie dlaczego inwestowanie w kryptowaluty jest znacznie mniej pewne niż inwestowanie na zwykłym rynku walutowym?

Inwestowanie w bitcoin – jest ryzyko, jest zysk?

Najbardziej spektakularnym przykładem kryptowalut jest bitcoin. Wystarczy spojrzeć na wykres historii kursu, który ze swoimi dolinami i górkami przypomina odczyt z EKG. Mimo osiągania bardzo wysokich cen, ocierających się nawet o 20 tys. dolarów, bitcoin zaliczył spore tąpnięcia i nieustannie ulega wysokiej fluktuacji. Musisz bowiem pamiętać, że wartość BTC nie podlega standardowym regulacjom – żaden rząd nie może „dodrukować” wirtualnych pieniędzy i żaden bank nie jest w stanie opanować nadmiernego wzrostu czy spadku cen.

Dlatego też eksperci twierdzą, że kurs kryptowaluty to w istocie bańka spekulacyjna, która w końcu musi pęknąć. Może się zatem okazać, że dziś kupisz 1 BTC za niespełna 30 tys. złotych, a za pół roku stracisz na nim 90% zainwestowanych pieniędzy. Niemniej gdybyś kupił 1 BTC pod koniec listopada 2013 (za ok. 1000 dolarów), mógłbyś go sprzedać w grudniu 2017 roku za niebagatelną kwotę prawie 20 tys. dolarów.  

Jak inwestować w kryptowaluty?

Przede wszystkim ogranicz ryzyko poprzez dywersyfikację. Nie wydawaj wszystkich oszczędności na jedną walutę, oprócz bitcoina możesz inwestować w inne popularne kryptowaluty – ethereum, litecoin, ripple itp.

Ponadto musisz nauczyć się rozpoznawać kondycję rynku, dlatego prześledź historię kursów i obserwuj aktualne notowania. Nie wkraczaj w inwestycję ani na „górce”, ani przy spektakularnym spadku, poczekaj raczej na stabilne ceny.

Jeśli nie masz doświadczenia z giełdą, zacznij od kantoru kryptowalut. Tam możesz nabyć lub sprzedać bitcoiny od razu, nie czekając na oferty innych użytkowników. Inwestowanie w kryptowaluty na giełdzie przyniesie Ci wyższy zysk, ale musisz wpierw nabrać obycia z siecią  bitcoin i nauczyć się zasad działania platform giełdowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here