Według opinii użytkowników sieci blockchain kryptowaluty to najbardziej demokratyczny środek płatniczy. Nie potrzebują banków, księgowych, urzędników, polityków. Transakcje z udziałem kryptowalut nie podlegają żadnej kontroli z zewnątrz, nikt nie zainteresuje się wysokimi kwotami na Twoim koncie czy przelewami wysyłanymi na drugi koniec świata. To 100% wirtualny pieniądz, którego nigdy nie zobaczysz, nie dotkniesz i nie włożysz do skórzanego portfela. Dzięki swoim zaletom wygenerowane cyfrowo waluty radzą sobie coraz lepiej, a główny przedstawiciel tej kategorii, bitcoin, osiąga niebotycznie wysoki kurs. Choć nasz rząd nie uznaje kryptomonet za oficjalny środek płatniczy, także w Polsce zapłacisz bitcoinami za usługi i produkty. Mimo to nadal wielu internautów nie ma pojęcia, jak działa kryptowaluta. Co to jest i jak możesz się nią posługiwać?

Czym tak naprawdę jest kryptowaluta?

Waluty kryptograficznej nie zobaczysz w formie monety czy banknotu. To skomplikowany szyfr układający się w ciąg znaków, który powstaje dzięki obliczeniom matematycznym. Każda płatność z użyciem kryptowaluty prowadzi do powstania nowego bloku, który musi zostać zaakceptowany przez pozostałych użytkowników sieci i dołączony do łańcucha wcześniej wykonanych transakcji (tzw. blockchain). Osoby zatwierdzające transakcje to tzw. górnicy (miners), którzy w trakcie swojej pracy „wykopują” nowe jednostki kryptowaluty. Tym sposobem wirtualne monety trafiają na rynek i wkrótce zostaną użyte do zrealizowania płatności, np. za kolację, usługę dentystyczną czy pobyt w gospodarstwie agroturystycznym. Górnicy mogą również odsprzedać wykopane jednostki, choćby za pośrednictwem specjalnej giełdy. No dobrze, teraz pora dowiedzieć się, jak działa kryptowaluta. Co to jest wirtualny portfel i jak go używać?

Portfel kryptowalut, czyli płacenie bitcoinami w praktyce

Spośród wielu różnych kryptowalut to właśnie bitcoin zyskał największe uznanie w „realnym” świecie. Możesz nim zapłacić w restauracjach, hotelach, prywatnych poradniach lekarskich, sklepach, ośrodkach odnowy biologicznej, a nawet fachowcowi za remont mieszkania. Jednak żeby zrealizować transakcję, musisz posiadać portfel kryptowalut. Masz do wyboru kilka opcji – portfel przeglądarkowy, aplikację na smartfon, program desktopowy, urządzenie w postaci pendrive’a, portfele offline. Jeśli chcesz płacić bitcoinami poza domem, np. w restauracji, potrzebujesz wersji mobilnej na telefon lub tablet.

Już wiesz, co to jest kryptowaluta, ale jak jej używać w świecie rzeczywistym? Otóż system działa podobnie jak płatności zbliżeniowe kartą – sprowadza się do wygenerowania i zeskanowania kodu QR w aplikacji portfela. Natomiast transakcje w Internecie przebiegają tak jak w przypadku zwykłego rachunku bankowego. Aby zrealizować płatność, wystarczy znać klucz publiczny odbiorcy, który pełni rolę numeru konta. Postęp płatności możesz śledzić na stronie eksploratora bloków (Blockchain Explorer), gdzie po wpisaniu ID transakcji lub adresu swojego portfela uzyskasz dostęp do historii wszystkich transakcji z Twoim udziałem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here