Założenie jest bardzo proste – kupujesz własny sprzęt do kopania, używasz zgodnie z przeznaczeniem i czekasz na rezultaty, wreszcie wykopujesz bitmonety, po czym wymieniasz cyfrową walutę na złotówki, dolary czy też euro. Niestety, rzeczywistość (także wirtualna) jest o wiele bardziej skomplikowana. Koparka do bitcoin kosztuje niemało i jeśli doliczysz do tego koszty zużycia prądu, Twoja inwestycja może nigdy się nie zwrócić. W takim razie jak przygotować się do tego niepewnego przedsięwzięcia?

Koparki bitcoin – układy ASIC czy karta graficzna?

Kopanie kryptowaluty na procesorze komputerowym to przeszłość, do której nie opłaca się wracać. Jeśli nie dysponujesz klasterem obliczeniowym, zapomnij o wydobyciu bitmonet na CPU. Pozostają Ci dwie opcje: albo dedykowane urządzenia oparte na układach scalonych ASIC (np. marki Antminer) albo „składaki” z wielu kart graficznych.

Ceny są bardzo zróżnicowane – koparki ASIC możesz kupić już za 3-30 tys. zł, natomiast koparka bitcoin złożona z kart graficznych to wydatek rzędu 15-250  tys. zł w zależności od ilości użytych GPU. Teoretycznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup koparki kryptowalut ASIC, jednak mniej ryzykujesz z kartami graficznymi. Dlaczego?

Otóż koparki GPU mogą służyć również do innych celów, np. pracy z programem CAD, obliczeń geodezyjnych czy tworzenia filmów 3D. Po przygodzie z górnictwem możesz rozebrać taką koparkę i sprzedać karty pojedynczo.  Ponadto na jednym urządzeniu możesz kopać również altcoiny, np. ethereum, ubiq, hush, musicoin, monero, verge, PRIL czy ETC.

Tymczasem algorytm koparek ASIC pozwala jedynie na wydobycie dedykowanej kryptowaluty (bitcoina, ethereum lub litecoina). Kiedy kopanie przy danej wydajności stanie się zupełnie nieopłacalne, odsprzedanie urządzenia będzie graniczyć z cudem.

Czy koparka do bitcoin przyniesie Ci zysk?

Kupowanie sprzętu za kilkadziesiąt tysięcy złotych na chybił trafił to inwestycja najwyższego ryzyka, dlatego przed wyborem koparki wykorzystaj kalkulator miningu. To proste narzędzie dostępne w Internecie, za pomocą którego obliczysz opłacalność wydobycia. Do kalkulatora należy wpisać podstawowe dane ogólne – stopień trudności wydobycia, wzrost trudności (w %), kurs bitcoina, cenę prądu. Aby sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie koparka do bitcoin będzie udaną inwestycją, wpisz koszt koparki, jej moc obliczeniową i pobór energii elektrycznej.

W wyniku kalkulacji dowiesz się, czy i kiedy dojdzie do zwrotu kosztów. Niestety, podstawową przeszkodą do bycia „kryptowalutowym Rockefellerem” jest wzrost trudności wydobycia. Na czym to polega? Otóż algorytm miningu zakłada wydobycie nowego bloku co ok. 10 minut, bez względu na liczbę koparek pracujących w sieci i ich moc obliczeniową. Aby zachować dziesięciominutowy odstęp czasowy, obliczenia stają się coraz bardziej skomplikowane, gdyż rozwiązuje je więcej użytkowników. Paradoksalnie osoby przyłączające  się do grona górników zwiększają trudność wydobycia BTC i tym samym obniżają efektywność swoich koparek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here