Kredyt we frankach

“Osoby, które mają kredyt frankowy zostali oszukani przez Banki” – takie słowa można znaleźć na forum dla frankowiczów, czy na blogu dla frankowiczów. Co w takiej sytuacji zrobić z kredytem frankowym? Czy należy skorzystać z pomocy prawnika od kredytów hipotecznych?

Kredyty frankowe – jak to się zaczęło

W latach 2000-2010 nastąpił bum na budownictwo mieszkaniowe. Młodzi ludzie zapragnęli mieć własne mieszkanie lub dom. Ich zarobki były stosunkowo niskie. Nie mieli historii kredytowej. Ich zdolność kredytowa była niewielka.

Z pomocą przychodzili pośrednicy finansowi, tacy jak np. Expander. Pośrednicy przedstawiali potencjalnym kredytobiorców jedyną ofertę na ich kieszeń. Była to oferta na kredyt walutowy – najczęściej kredyt we frankach, ewentualnie w Euro lub w jenach (JPY). W ocenie pośredników finansowych oraz bankowców, kredyty walutowe były bezpieczne, nisko oprocentowane i dostępne praktycznie na każdą kieszeń. Można było taki kredyt uzyskać nawet bez wkładu własnego.

Umowa kredytu CHF – szybko podpisać i wpaść w kłopoty

Umowy były zawierane szybko. Kredytobiorcy podpisywali szablony umów uzupełnione o ich dane osobowe. Tak na prawdę, gdyby ich ktoś zapytał: “kredyt we frankach – o co chodzi?” – to nie potrafiliby odpowiedzieć na to pytanie. Był to po prostu najlepszy kredyt i najtańszy kredyt. Kredyt hipoteczny we frankach okazał się jednak pułapką dla wielu polskich rodzin.

Co z kredytami we frankach?

Po latach okazał się, że kurs CHF nie jest stabilny. Kurs franka szybko piął się w górę. Po wielu latach spłaty okazywało się, że mechanizm waloryzacji i indeksacji do CHF był zabójczy dla frankowicza. Wczytując się w umowę kredytu, okazywało się że był to pakt z diabłem. Oprócz mechanizmu indeksacji, umowa kredytowa zawierała klauzule spreadowe. Kurs sprzedaży franka szwajcarskiego był dowolnie ustalany przez bank, a koszty przewalutowania obciążają tylko frankowicza. Ubezpieczenie niskiego wkładu (UNW), także nie tworzyło żadnej ochrony dla frankowicza.

Przewalutowanie kredytu we frankach – to nie recepta na sukces

Wydawało się, że sytuację zmieni tzw. ustawa anytspreadowa. Na jej mocy frankowicze, mogli wpłacać bankowi walutę, w której kredyt był spłacany. Banki mogły także zaoferować frankowiczowi przewalutowanie kredytu do kredytu w złotówkach. Przewalutowanie miało odbywać się po kursie z danego dnia. Tymczasem kurs CHF wielokrotnie wzrósł i powodowało to tylko nakręcenie spirali zadłużenia. Taka pomoc dla frankowicza, była tylko pozorna.

Które banki udzielały kredytu w CHF

Wśród banków, które udzielały takich toksycznych kredytów walutowych przodowały BRE Bank, Dom Bank, Getin Bank, Kredyt Bank, PKO BP SA, GE Money Bank i inne. Takie toksyczne kredyty, często były przepisywane na kolejne banki – córki. Na przykład dawny BRE Bank, to obecnie mBank. Przykłady umów o kredyt CHF może znaleźć na blogu dla frankowiczów.

Klauzule niedozwolone w umowach o kredyt walutowy

Obecnie zauważa sie, że kredyty walutowe, kredyty indeksowane zawierają klauzule niedozwolone – tzw. klauzule abuzywne. Takimi klauzulami są klauzule odnoszące się do spreadu walutowego, czy klauzule dotyczące zastosowania do przeliczeń walutowych – tzw. tabel banku. Na te wartości kredytobiorca – frankowicz, nie miał żadnego wpływu. Bank dowolnie je regulował, z pokrzywdzeniem frankowicza.

Unieważnienie kredytu we frankach – recepta na wygraną z banskterem

Obecnie uważa się, że powyższe zapisy niedozwolone dotyczą istotnych elementów umowy o kredyt hipoteczny. Skutkiem tego może być unieważnienie kredytu we frankach. Jeżeli więc zapytasz: kredyt we frankach co robić, odpowiedź może być tylko jedna: złożyć pozew i uzyskać wyrok w sprawie kredytu we frankach.

Kancelaria prawna frankowicze

Sprawę o unieważnienie umowy kredytowej, należy zlecić tylko prawnikowi od kredytów frankowych. Tylko taka kancelaria frankowa, śledzi bieżące orzecznictwo – np. wyrok TSUE. Kredyt CHF, czy kredyt denominowany we frankach nie jest dla niej zagadką. Kancelaria taka potrafi odpowiedzieć na pytanie kredyty we frankach – nowego 2020?. Co więcej, Kancelaria z prawnikiem od kredytów frankowych wykona bezpłatną analizę kredytu CHF, tak abyś nie musiał dalej spłacać kredyt CHF. Prawnik od kredytów CHF musi także pochwalić się i okazać wygrane wyroki frankowe. Doświadczona kancelaria frankowa, to taka w której pracuje adwokat, czy radca prawny od kredytów frankowych.

Więcej na temat kredyt we frankach przeczytasz na stronie: https://www.radcaprawny.info

[Głosów:4    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here