Warunki otrzymania kredytu

Przyznanie kredytu, zwłaszcza kredytu na dużą sumę, jest dla banku zawsze sporym ryzykiem. Nic więc dziwnego w tym, że kredytodawcy starają się to ryzyko jak najbardziej ograniczać. Robią to między innymi poprzez stawianie przed potencjalnymi kredytobiorcami różnorodnych warunków. Mają one za zadanie przede wszystkim wykluczyć klientów, których na dane zobowiązanie po postu nie stać lub jest duże prawdopodobieństwo, że z jakiegoś powodu nie będą oni spłacać kredytu terminowo. Pojawia się więc pytanie: co trzeba wiedzieć o warunkach, jakie mogą postawić przed nami banki podczas wnioskowania o kredyt?

Kredyt przy niskiej zdolności – czy jest możliwy?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, czy niska zdolność kredytowa przekreśla szanse na otrzymanie kredytu, warto przybliżyć temat tego, czym ona właściwie jest i od czego zależy.

Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa to jedno z najistotniejszych kryteriów, które banki zawsze biorą pod uwagę podczas podejmowania decyzji o odrzuceniu bądź pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o kredyt. Czym właściwie jest zdolność kredytowa? To nic innego, jak zdolność danej osoby do terminowej spłaty zadłużenia, wraz z odsetkami i innymi kosztami dodatkowymi.

Każdy bank stosuje do wyliczenia zdolności kredytowej swój własny algorytm. Oznacza to, że jeśli na kredyt o danych parametrach nasza zdolność okazała się w jednej instytucji zbyt niska, w innej może ona być mimo wszystko wystarczająca. Czynniki, które brane są pod uwagę podczas wyliczania zdolności kredytowej, to przede wszystkim:

  • zarobki
  • ilość posiadanych zobowiązań
  • koszty utrzymania
  • historia kredytowa
  • ilość osób na utrzymaniu
  • stan cywilny.

Mniej istotne (ale również mające pewne znaczenie) cechy to między innymi wiek oraz wykształcenie.

Warto podkreślić, że wbrew pewnym mylnym przekonaniom, sama wysoka pensja nie wystarczy, aby na pewno otrzymać wymarzony kredyt. Jeśli posiadamy już na karku kilka różnych zobowiązań bądź zdarzyło nam się w przeszłości spóźniać z terminową spłatą zobowiązań, nasze szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji znacznie zmaleją.

W takim razie czy kredyt z niską zdolnością kredytową jest możliwy? Nie da się ukryć, że stanowi ona pewien problem, ponieważ zmniejsza prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie w stanie na czas spłacać kolejne raty. Jeśli więc mamy niską zdolność kredytową i sami złożymy wniosek, jest spora szansa, że otrzymamy decyzję odmowną. Jednak nasza sytuacja nie jest całkowicie beznadziejna – otrzymanie kredytu nie musi być dla nas niemożliwe, pod warunkiem, że zdecydujemy się zwrócić do specjalistów.

Specjaliści, o których mowa, to eksperci Habza Finanse, cenionego pośrednika kredytowego z wieloletnim doświadczeniem. Dlaczego warto się z nimi skontaktować? Dzięki swojej wiedzy i posiadanym kontaktom, są oni w stanie pozyskiwać dla klientów nawet naprawdę trudne kredyty – na przykład właśnie w sytuacji, w której główną przeszkodą jest zbyt niska zdolność kredytowa.

Pusta historia kredytowa zmniejsza szanse na otrzymanie kredytu

Dobra, a przynajmniej przyzwoita historia kredytowa to coś bardzo ważnego, jeśli chcemy otrzymać wymarzony kredyt. Banki z reguły weryfikują ją poprzez wysłanie zapytań o daną osobę do BIK-u (w którym przechowywane są dane zarówno o nieterminowo spłacanych zobowiązaniach, jak i tych regulowanych w terminie) i rejestrów dłużników.

Co oczywiste, negatywna historia kredytowa, czyli pełna opóźnień w spłacie kredytów, źle będzie o nas świadczyć. Zaś wiele wpisów dotyczących terminowych płatności stworzy wizerunek danej osoby jako odpowiedzialnego i godnego zaufania kredytobiorcy. Tylko co z pustą historią kredytową? Czy jest ona dla banków czymś neutralnym?

Niestety nie, o czym boleśnie przekonują się często młodzi ludzie, zwłaszcza ci, dla których pierwszą próbą zaciągnięcia kredytu jest próba zaciągnięcia kredytu na dużą sumę (np. hipotecznego). Banki traktują pustą historię kredytową niewiele lepiej niż historię negatywną, ponieważ nie wiedzą, czego mogą się po danej osobie spodziewać. Przyznanie jej kredytu jest więc sporym ryzykiem.

Jak można rozwiązać ten problem? Przede wszystkim starając się o zbudowanie pozytywnej historii kredytowej już w młodym wieku. Można to zrobić za pomocą kredytu na niewielką sumę lub, co jeszcze bardziej opłacalne, rat 0% na stosunkowo tani przedmiot. Kluczowe jest, aby na pewno było to coś, na czego terminową spłatę będzie nas stać – w przeciwnym wypadku tylko sami sobie zaszkodzimy.

Podsumowanie

Warunki, które banki stawiają przed kredytobiorcami, dla wielu osób mogą się wydawać niejasne, a sporo od nich zależy. Dlatego też zdecydowanie warto poszerzyć swoją wiedzę na ich temat. Ponadto warto również rozważyć kontakt z wcześniej wspomnianym pośrednikiem kredytowym, którego znaleźć można tutaj: https://habzafinanse.com.pl. Zwłaszcza, jeśli obawiamy się, że niektórych warunków możemy nie spełniać i w związku z tym spodziewamy się otrzymania od banku negatywnej decyzji w przypadku podjęcia samodzielnej próby pozyskania kredytu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here