Kredyt studencki – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

0
924

Marzysz o studiach, ale Twoje oszczędności nie wróżą sukcesu w opłaceniu uczelni oraz mieszkania w innym mieście? Nic straconego! Rozwiązaniem może okazać się kredyt dla studentów, który może być Twoim źródłem finansowania opłaty za czesne, czynsz i inne wydatki. Zobacz, na czym polega takie zobowiązanie, kto może się o nie ubiegać i czy się opłaca. Najważniejsze informacje na temat tego typu kredytu znajdziesz w poniższym artykule.

Kredyt studencki – na czym to polega?

Jak sama nazwa już wskazuje, kredyt studencki przeznaczony jest dla osób, które chcą studiować lub już to robią. Jego głównym celem jest pomoc osobom, które są w trudnej sytuacji finansowej, ale marzą o tym, aby ukończyć kierunek, który pozwoli im na rozwijanie swoich pasji oraz zarabianie pieniędzy w przyszłości. Kredyt dla studentów przeznaczony jest zarówno dla słuchaczy uczelni prywatnych, jak i państwowy, którzy studiują w systemie dziennym lub zaocznym.

Jak wiadomo, podjęcie studiów wiąże się najczęściej z całkowitą zmianą stylu życia. Osoby, które decydują się na studia dzienne, bardzo często muszą zmienić miejsce zamieszkania, aby bez problemu codziennie dojeżdżać na uczelnię. Do tego dochodzą opłaty związane z korzystaniem z komunikacji miejskiej, czynszem, zakupami spożywczymi, zakupem materiałów do nauki a czasem nawet laptopa, który niezbędny jest na uczelni. Wszystkie te rzeczy sporo kosztują, a student, który nie ma czasu na pracę, bo musi się uczyć, może nie mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby pokryć wszystkie koszty.

Jeśli nie możesz liczyć na sfinansowanie studiów przez najbliższą rodzinę, to pozostaje wzięcie kredytu. Dzięki niemu nie musisz rezygnować ze spełnienia marzeń o polepszaniu swojego wykształcenia. Środki finansowe pozyskane w taki sposób będą dużym wsparciem, szczególnie jeśli nie masz zbyt wiele czasu na dorabianie pieniędzy.

Kto może ubiegać się o kredyt studencki?

Aby móc otrzymać kredyt dla studenta https://splatapozyczek.pl/blog/kredyt-dla-studentow-a-forma-zatrudnienia/ musisz spełnić kilka wymagań, które stawia bank. Kluczowy jest, chociażby wiek kredytobiorcy. O kredyt studencki może wnioskować osoba, która ma status studenta lub doktoranta, która nie ukończyła 30 lat w przypadku studentów i 35 lat w przypadku doktorantów.

Dodatkowo, jeśli chcesz otrzymać kredyt studencki, nie możesz przekroczyć progu określającego maksymalny dochód na jedną osobę w rodzinie. Kwota ta jest podawana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warto sprawdzić, jaki próg obowiązuje w tym roku, aby mieć pewność, że masz szansę na kredyt.

Kiedy trzeba spłacić kredyt studencki?

Jeśli myślisz o tym, aby wziąć kredyt studencki, to z pewnością zastanawiasz się też, kiedy i na jakich zasadach trzeba go spłacić. Kredyt studencki należy zacząć spłacać dwa lata po ukończeniu studiów. Według banków jest to wystarczający okres na to, aby znaleźć pracę i odłożyć pieniądze na spłatę zadłużenia. W tym czasie powinieneś ustabilizować swoją sytuację finansową i wykorzystać doświadczenie i wiedzę zdobytą na studiach do tego, aby odnaleźć się w swoim zawodzie.

Jeśli chodzi o spłatę rat, to jest to podwojona liczba transz, które pobierałeś, będąc studentem. Wysokość transzy to 400, 600 lub 800 zł w zależności od tego, jaki wariant wybrałeś podczas ubiegania się o kredyt. Pamiętaj, że transze kredytu są wypłacane przez 10 miesięcy roku akademickiego. Biorąc pod uwagę oprocentowanie i inne dodatkowe koszty łatwo jest obliczyć, ile będzie wynosić miesięczna rata do spłaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here