Komputery przemysłowe do zadań specjalnych

Praca z systemami pomiarowymi, zaawansowane funkcje obliczeniowe, sterowanie procesami przemysłowymi, przetwarzanie wielu danych wymaga zastosowania komputerów o wysokiej wydajności, wytrzymałych i działających niezawodnie przez długi czas. Taki charakter mają komputery przemysłowe doskonale sobie radzące nawet w ciężkich warunkach środowiskowych.

Komputery IPC a konsumenckie

W przypadku niektórych branż zachodzi konieczność całodobowej pracy komputera i to przez wszystkie dni w roku. Tak intensywne użytkowanie mogłoby prowadzić do częstych awarii komputerów PC wykorzystywanych w biurze bądź w domu. Jedną z podstawowych różnic pomiędzy modelami IPC (Industrial Personal Computer), a zwykłymi pecetami jest zatem zdecydowanie dłuższy cykl życia tych pierwszych wyrażony bardzo wysokim poziomem MTBF, czyli średnim czasem bezawaryjnego działania. Ten parametr sprawia, że można liczyć na niezawodną pracę komputera nawet przez 200 tys. godzin.

Ponadto konstrukcja komputera IPC w znacznym stopniu minimalizuje występowanie ruchomych elementów, które wykazywałyby dużą podatność na zapylenie, wibracje czy zakłócenia elektromagnetyczne. Należy pamiętać, że tego typu urządzenia często wykorzystuje się w magazynach czy halach produkcyjnych, gdzie byłyby narażone na tego typu niedogodności. Konkretne rozwiązania dla komputera przemysłowego mają również umożliwiać bezproblemową ich pracę w skrajnie niekorzystnych temperaturach, od -20 do nawet +60-70 stopni Celsjusza, a także w wysokiej wilgotności powietrza dochodzącej niemal do 95%.

Wszechstronne możliwości komputerów IPC

Nazwa komputer przemysłowy może być nieco myląca, ponieważ możliwości zastosowania modeli IPC nie ograniczają się do różnych gałęzi przemysłu. Wystarczy wspomnieć komputery desygnowane systemom wojskowym, komputery medyczne, coraz częściej instalowane w przestrzeni publicznej kioski multimedialne bądź systemy POS do obsługi sprzedaży.

Jednak najczęściej stosuje się je do zarządzania procesami związanymi z szeroko rozumianym przemysłem, a zwłaszcza energetyką, transportem i logistyką. Przede wszystkim będzie to sterowanie procesami produkcyjnymi i automatyka. Ponadto wszelkie kwestie pomiarowe, w tym przetwarzanie oraz przesyłanie danych. Ważnym obszarem są także systemy komunikacyjne i sieciowe.

Innowacje w technologii komputerów IPC

Ciekawym trendem okazuje się miniaturyzacja komputerów tego typu przy jednoczesnym wzroście ich mocy obliczeniowej. Chętnie łączy się komputery przemysłowe z konkretnymi aplikacjami, co stanowi odpowiedz na oczekiwania przemysłu 4.0.

Wymogi rynku sprawiają zarazem, że następuje wyraźny rozwój właściwości multimedialnych urządzeń IPC, w tym komunikacji bezprzewodowej. Poza zwiększeniem funkcjonalności komunikacyjnej rozwój technologiczny komputerów IPC kładzie coraz większy nacisk na zapewnienie możliwości wydajnej pracy bezwentylatorowej.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWynajem HDS
Następny artykułSzczyty list wyszukiwania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here