Wynajem HDS

W branży przewoźników sporo jest firm świadczących usługi transportu HDS. Na co zwrócić uwagę przy zamawianiu transportu autem z zamontowanym żurawiem?

HDS to skrót od nazwy hydrauliczny dźwig samochodowy. Jest to po prostu ciężarówka z zamontowanym żurawiem, który umożliwia rozładunek i załadunek bez konieczności wykonywania tych czynności przez inne maszyny czy pojazdy takie, jak na przykład wózek widłowy.

Wielkość auta

Wybierając spośród wielu ogłoszeń wynajmu HDS, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na gabaryty auta oraz jego nośność. Hydrauliczne żurawie montowane są zarówno na małych autach, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, jak i na trzyosiowych samochodach ciężarowych, które przewiozą ponad 15 ton ładunku.

Jeżeli ładunek, który należy przewieźć, nie jest wielki, ani ciężki, mały HDS doskonale sobie z nim poradzi. Większe problemy pojawiają się w przypadku transportu towarów wielkogabarytowych lub o wymiarach standardowej palety, lecz w dużej liczbie sztuk. Zazwyczaj korzystniej będzie wtedy wynająć większe auto, które zrobi jeden czy dwa kursy, niż średni lub mały samochód. Ograniczeniem może być jedynie infrastruktura drogowa, należy bowiem pamiętać o tym, że manewrowanie pełnowymiarową ciężarówką wymaga o wiele więcej wolnej przestrzeni, niż jest to potrzebne kierowcy osobówki czy busa.

Zasięg żurawia

Transport HDS oferuje również możliwość podniesienia ładunku na przykład na płytę drugiej kondygnacji budynku, lub bezpieczne ulokowanie towaru z dala od ciężarówki. Druga opcja wykorzystywana jest często do składowania towarów poniżej poziomu gruntu, na przykład podczas budowy piwnic domu.

Jeżeli dostęp do miejsca rozładunku jest z jakiegoś powodu utrudniony, warto poinformować o tym pracowników firmy wynajmującej HDS jeszcze przed realizacją zlecenia. Może się bowiem okazać, że chociaż towar bez problemów mógłby zostać dostarczony małym autem, to jednak konieczność podniesienia go na większą wysokość przekracza zasięg żurawia zainstalowanego na pojeździe.

Podsumowanie

Szczególnie w branży budowlanej transport HDS jest obecnie bardzo popularny. Jeżeli sprzedawca materiałów nie posiada auta z zamontowanym żurawiem, warto rozważyć możliwość wynajmu HDS. Podczas ustalania szczegółów należy wziąć pod uwagę wielkość auta oraz zasięg dźwigu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Szczurowski

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here