Czym jest kantor kryptowalut? Tym samym co każdy inny kantor internetowy, z tym, że zamiast walut fiat masz również dostęp do waluty krypto, takich jak bitcoin, litecoin czy ethereum. Wymiana walut odbywa się analogicznie – po prostu kupujesz wybraną kryptowalutę za złotówki lub przeciwnie: wymieniasz bitcoiny (i inne krypto) na PLN-y.

Obsługa kantoru kryptowalut nie powinna sprawić dużej trudności nawet osobom, które do tej pory nie miały do czynienia z wymianą walut w jakiejkolwiek postaci. Co musisz zrobić, by skorzystać z internetowego kantoru kryptowalut?

  1. Znajdź kantor, który cieszy się dobrymi opiniami i umożliwia transakcję w złotówkach.
  2. Zarejestruj swoje konto podając maila i najważniejsze dane.
  3. Jeśli konieczna jest weryfikacja, musisz dodatkowo wysłać skan dowodu osobistego oraz dokument potwierdzający miejsce zamieszkania.
  4. Wejdź na stronę główną kantoru i wybierz kryptowalutę, którą chcesz kupić.
  5. Kliknij przycisk „Kupuję” (lub podobny) i zapłać wybraną metodą płatności.
  6. Bitcoiny są już na Twoim koncie w kantorze.

Tak zdobytą kryptowalutę możesz przetransferować do swojego portfela kryptowalut lub na giełdę. Na świecie działają także stacjonarne kantory kryptowalut. W Polsce takie miejsce znajdziesz Warszawie.

Kantor kryptowalut a giełda

Kantor kryptowalut to najprostszy sposób na wejście w posiadanie bitcoina i altcoinów (alternatyw dla bitcoina), jednak możliwości pozyskania wirtualnego pieniądza jest więcej. Równie dużą popularnością jak kantory cieszą się giełdy kryptowalut. Czym różnią się te dwa rozwiązania?

Giełdy kryptowalut przypominają platformy Forex. Po zalogowaniu można w nich śledzić kursy poszczególnych walut na wybranym poziomie szczegółowości, sprawdzać trendy i historię wartości. Transakcje przebiegają tu inaczej niż w kantorze kryptowalut. Na giełdzie nie klikasz przycisku „Kupuję”, ale najpierw wpłacasz wybraną ilość środków na giełdowe konto. Następnie pieniądze te wykorzystujesz do transakcji ustawiając limity kupna (i sprzedaży, gdy chcesz się pozbyć kryptowaluty). Jeżeli na giełdzie znajdzie się użytkownik gotowy sprzedać walutę za podaną przez Ciebie kwotę, wówczas dochodzi do transakcji. Sprzedaż i kupno przebiegają automatycznie – jeśli np. spodziewasz się spadku bitcoina, możesz wpisać niższy limit zakupu, a następnie wyłączyć giełdę i zająć się innymi sprawami. Gdy kurs spadnie i czyiś limit sprzedaży pokryje się z Twoich limitem kupna, transakcja zostanie dokonana.

Kiedy warto kupować w kantorze?

Które rozwiązanie jest lepsze? Giełda czy kantor kryptowalut? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeśli interesuje Cię tylko pojedyncza transakcja zakupu lub sprzedaży, kantor jest wygodniejszą opcją. Sprawdzi się, gdy będziesz chciał np. kupić bitcoina do odsprzedaży za kilka lat. Minusem kantorów są jednak wysokie marże. Jeśli więc planujesz „granie” kryptowalutą i wykonywanie wielu transakcji, lepszym wyborem będzie giełda.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here