Portfel bitcoin to określenie wirtualnego konta, które służy do przechowywania kryptowaluty i wykonywania transakcji z jej udziałem. Mimo podobnej funkcji, konto bitcoin znacznie różni się od tradycyjnego rachunku bankowego. Przede wszystkim masz do wyboru aż 5 rodzajów portfeli, które różnią się m.in. poziomem bezpieczeństwa i mobilnością. Poniżej przedstawiamy ich wady i zalety, co ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Portfele bitcoin na komputer – lekkie i pełne

Jeśli nie oczekujesz nieograniczonej mobilności, możesz zdecydować się na aplikację instalowaną w systemie operacyjnym swojego komputera (wallet.dat). Aplikacja sama w sobie jest bezpieczna, jednak konto bitcoin – podobnie jak Twój komputer – jest narażone na wirusy. Jeśli wybierzesz portfel zawierający cały łańcuch Blockchain (tzw. portfel pełny), musisz poświęcić sporo miejsca na dysku i kilka dni na jego synchronizację. Aby tego uniknąć możesz zdecydować się na portfel lekki, który nie pobiera łańcucha, ale korzysta z danych zapisanych na serwerach.

Klient bitcoin offline

Jeśli obawiasz się trojanów i nie zależy Ci na mobilności, zastanów się na portfelem offline.  Najpierw pobierz plik portfela na komputer (bitaddress.org), a następnie przejdź do trybu offline. Otwórz plik przez przeglądarkę i wykonuj nieskoordynowane ruchy myszką, aż osiągniesz 100%. Tak mniej więcej wygląda wygenerowanie konta bitcoin, które zawiera klucz prywatny (potrzebny do zlecenia transakcji) i klucz publiczny (podajesz go osobie, która wysyła Ci przelew). Adresy możesz przechowywać fizycznie, np. na kartce papieru czy w formie notatki w telefonie.

Konto bitcoin na przeglądarce

Podstawową zaletą portfela przeglądarkowego jest mobilność. Możesz z niego korzystać wszędzie tam, gdzie masz dostęp do sieci. Tym sposobem możesz dokonać transakcji na komputerze w domu, służbowym laptopie, smartfonie czy tablecie kolegi. Weź jednak pod uwagę, że wygoda jest wprost proporcjonalna do ryzyka – sieciowy klient bitcoin jest zależny od rzetelności i bezpieczeństwa strony internetowej.

Portfel bitcoin w telefonie

Aplikacja konta bitcoin na smartfon to najlepsze rozwiązanie dla osób, które zamierzają płacić kryptowalutą w restauracji, sklepie czy u dentysty. Oprogramowanie skanuje kod QR potrzeby do wykonania zapłaty, zatem portfel działa na takiej samej zasadzie jak zwykłe płatności zbliżeniowe przez telefon. Aplikacja jest bezpieczna, o ile Twój smartfon nie wpadnie w niepowołane ręce ani nie padnie ofiarą ataku hakerów.

Sprzętowe portfele bitcoin

Konto bitcoin możesz obsługiwać także dzięki małemu urządzeniu w formie pendrive’a, na którym przechowuje się klucze prywatne. To idealny wybór, gdy zależy Ci na bezpieczeństwie i względnej wygodzie. Wprawdzie za pomocą portfela sprzętowego nie zapłacisz w sklepie, ale minimalizujesz ryzyko przechwycenia danych – Twoje konto jest bezpieczne także wtedy, gdy podłączysz pendrive do komputera zainfekowanego wirusami. Portfela możesz używać na dowolnym laptopie, pececie, smartfonie czy tablecie, zatem możesz mieć bitcoiny zawsze przy sobie.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here