Jak wygląda produkcja obrabiarek CNC?

Cały przemysł wytwórczy oparty jest na obrabiarkach CNC. Zapewniają one wysoką wydajność oraz precyzyjność przy niewielkich kosztach utrzymania. Jak wygląda ich produkcja, z czego są zbudowane i co można dzięki nim wytwarzać? Urządzenia sterowane numerycznie wykorzystywane są w branży produkcyjnej do wytwarzania precyzyjnie dociętych, drobnych elementów. Precyzyjność wykonania w maszynach CNC jest najważniejsza, ponieważ części trafiają m.in. do branży lotniczej czy wojskowej, w których spasowanie odgrywa kluczową rolę.

Jak produkuje się obrabiarki CNC?

Produkcja obrabiarki CNC zaczyna się od wykonania projektu w biurze projektowym. Wykonuje się go w zaawansowanych programach CAD/CAM z zastosowaniem metody analizy elementów skończonych. Dokładnie analizuje i symuluje potencjalne siły i czynniki mogące się pojawić w trakcie pracy maszyny, jak na przykład naprężenia, przeciążenia bądź temperatura. Następnie dokonuje się obróbki skrawaniem. Docina się stal odpowiedniej długości, bada jej twardość i toczy. Obrabiarki CNC głównie stworzone są z jednoelementowego korpusu, co zapewnia odpowiednią sztywność konstrukcji, wysoką geometrię oraz precyzję. Najlepszym materiałem do korpusu jest specjalny stop żelaza Meehanite, który jest trwały, a dodatkowo odporny na ciepło, zużycie i korozję. Część komponentów wykonuje się z odlewu żeliwnego, na przykład korpus wrzeciennika. Samo wrzeciono jest jednym z najważniejszych elementów maszyny, ponieważ odpowiada ono za obracanie detalem. Musi zostać wyważone, w innym przypadku zabraknie precyzji na wrzeciono, co negatywnie rzutować będzie na pracę całej obrabiarki. Każdy element wchodzący w skład konstrukcji maszyny porównywany jest z dokumentacją techniczną, nawet kilka mikronów może wpłynąć na finalne działanie. Bada się prostopadłość i równopadłość przejazdu. Przed złożeniem sprawdza się także równość tarczy.

Kurs CNC

Kurs programisty CNC kompleksowo przygotuje do pracy z obrabiarkami CNC. Składa się on z 40-godzinnej części teoretycznej oraz 40-godzinnej części praktycznej. Uczestnicy poznają działanie urządzeń, uczą się czytać i sporządzać dokumentację techniczną, wraz z rysunkiem technicznym, a także uczą się języka angielskiego pozwalającego na pracę zagranicą. Kursanci pracują na nowoczesnym sprzęcie, który można spotkać w miejscu pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here