biznes

Chyba każdy z nas na pewnym etapie swojego życia marzył o prowadzeniu własnej firmy, a wielu plan ten zrealizowało. Niestety posiadanie biznesu to nie tylko skupianie się na jego działalności operacyjnej, ale i ciągłym rozwoju firmy. Gdzie szukać wartościowej wiedzy na ten temat, jakie sposoby pozwolą na usprawnienie tego procesu i jakich błędów warto unikać, by przedsiębiorstwo się rozwijało? Odpowiadamy na 3 najczęstsze pytania początkujących, jak i doświadczonych przedsiębiorców.

Skąd czerpać wiedzę na temat rozwoju firmy?

Prowadzenie własnego biznesu to nieustanna praca. Aby móc stawać się coraz lepszym, konieczne jest poszerzanie oraz aktualizowanie posiadanej wiedzy. Jedną z możliwości jest czytanie wartościowej literatury. Poradniki biznesowe bardzo często tworzą osoby, które na prowadzeniu i rozwoju firm „zjadły zęby”, dlatego ich wiedza jest nie tylko praktyczna, ale i pozwala na naukę na cudzych błędach. Wielu z twórców dzieli się także swoją wiedzą na fachowych blogach, w podcastach oraz materiałach video. Kolejnym z cennych źródeł są wszelkiego rodzaju szkolenia biznesowe, które pozwalają na zdobycie konkretnej wiedzy, skupionej na określonym aspekcie np. wzroście firmy. Oficjalne, jak i nieoficjalne spotkania z biznesmenami i bizneswoman mogą stanowić ogromną wartość. Nie zapominajmy, że Internet także może być źródłem rzetelnej wiedzyrozwój firmy to temat często poruszany na spotkajbiznes.pl oraz innych stronach branżowych przeznaczonych dla przedsiębiorców.

Jakie są najlepsze sposoby na rozwój biznesu?

Jedną z najważniejszych zasad, którą należy zapamiętać, prowadząc biznes, jest to, że firma rozwija się tylko wtedy, kiedy pnie się w górę się też jej właściciel. Wiedza oraz zrozumienie zasad panujących w firmie i jej otoczeniu to kluczowe kwestie pozwalające na ekspansję, a także na pracowanie mądrze, a nie ciężko. To bardzo mocny fundament, dzięki któremu możliwe jest wybudowanie stabilnej, prężnie rozwijającej się firmy. Wielu ekspertów twierdzi, że kluczem do sukcesu w danej branży jest delegowanie obowiązków. Wykonywanie wszystkich zadań samodzielnie i branie zbyt wiele na przysłowiowe barki to prosta droga do porażki. Dużo bardziej wartościowe jest znalezienie ekipy, która do firmy wniesie nie tylko moce przerobowe i wiedzę, ale i innowacje. Kolejnym ważnym aspektem pozwalającym na rozwój firmy w praktycznie każdej branży jest partnerstwo pomiędzy innymi przedsiębiorstwami. Dodatkowo specjaliści zalecają, aby dążąc do wzrostu w firmie odkryć stare pomysły, które nigdy nie zostały zrealizowane i wdrożyć je w życie – mogą spowodować znaczny rozwój firmy oraz powiększenie zarobków. Skoro o dochodach mowa nie należy bać się wzrostu cen za oferowany produkt czy usługę – wraz z rozwojem, zwiększa się wiedza właścicieli oraz pracowników firmy, przez co są one bardziej dopracowane i lepsze, warte wyższej ceny. Kluczowe jest także poszukiwanie oszczędności oraz mądre zarządzanie finansami. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym aspektem pozwalającym na rozwój firmy w krótkim czasie jest poprawa działań marketingowych. Powinny być prowadzone ciągle, nie tylko wtedy, kiedy firma rozpoczyna swoją działalność lub ma przejściowe kłopoty. Można zająć się nimi samodzielnie lub oddelegować to zadanie w ręce profesjonalistów z agencji reklamowych.

Jakich błędów wystrzegać się, rozwijając firmę?

Nie ma nic cenniejszego niż nauka na cudzych błędach. Jakich więcej wystrzegać się dążąc do rozwoju własnej firmy? Wśród mnóstwa potknięć wielu specjalistów wyróżnia kluczowe 15:

 • brak cierpliwości,
 • brak dobrze prowadzonego marketingu,
 • brak konsekwencji w działaniu,
 • bak pokory,
 • brak regularności,
 • brak selekcji zleceń,
 • brak umiejętności negocjowania,
 • brak wiedzy dotyczącej grupy docelowej,
 • brak właściwego zarządzania finansami,
 • kopiowanie pomysłów od gigantów, prowadząc małą firmę,
 • myślenie „tu i teraz” – brak planowania długoterminowego,
 • niewłaściwy dobór kadry,
 • poddawanie się presji stresu i czasu,
 • zbyt duże inwestycje,
 • zbyt kreatywna księgowość.
[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here