Jak dopasować odpowiednie pojemniki i opakowania dla wrażliwej żywności

Przechowywanie żywności wymaga zachowania wielu restrykcyjnych norm. W innym razie łatwo doprowadzić do nieodwracalnych zmian w produkcie. One z kolei powodują pogorszenie jakości artykułów spożywczych, a niekiedy nawet ich całkowite zepsucie. Jednym z kluczowych elementów zabezpieczających produkty żywnościowe jest opakowanie, czyli pierwsza warstwa ochronna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a tych może być naprawdę wiele. Żywność zalicza się do produktów wrażliwych, które wymagają specjalnego traktowania oraz utrzymywania stałych warunków podczas transportu i magazynowania. W zabezpieczeniu produktów pomaga właśnie opakowanie, dopasowane do potrzeb konkretnych produktów. Jakie powinno być, żeby jak najlepiej sprostać stawianym mu wymaganiom? O tym napiszemy poniżej.

Nieodpowiednie opakowanie dla żywności – co jej grozi?

Opakowanie stanowi kluczowe zabezpieczenie dla produktów spożywczych. Dzięki niemu izoluje się zawartość od czynników zewnętrznych, które miewają destrukcyjny wpływ na żywność.

Co może się zatem zdarzyć, jeśli opakowanie będzie źle dobrane do potrzeb konkretnego produktu? Przede wszystkim doprowadzi to do pogorszenia jakości oraz właściwości fizykochemicznych danego artykułu spożywczego. Do wnętrza dostaną się także niebezpieczne drobnoustroje, które zaczną się namnażać, często stając się zagrożeniem dla zdrowia i życia osób spożywających później taki produkt.

Dodatkowo źle dobrane opakowanie może ulec zniszczeniu, a co za tym idzie narazić żywność na zanieczyszczenie, zabrudzenie lub uszkodzenie, a to oznacza olbrzymie straty.

Aby temu przeciwdziałać, tworzy się specjalne typy opakowań, przebadane pod względem bezpieczeństwa oraz przystosowane do zapewniania odpowiednich warunków dla każdego rodzaju żywności. Warto zatem szukać sprawdzonych artykułów do pakowania. Wybierać pośród uznanych na rynku producentów, aby mieć pewność, że transport nie wpłynie negatywnie na zawartość paczek. Opakowania różnego rodzaju, które gwarantują bezpieczeństwo i zachowanie odpowiednich warunków przewozu, oferuje sklep https://e-hurtownia-opakowan.pl/.

Jak dobrać opakowania do różnych typów żywności wrażliwych na poszczególne czynniki?

Produkty spożywcze wrażliwe na światło

Dla wielu produktów spożywczych czynnikiem przyspieszającym psucie bywa światło UV. Przyspiesza ono bowiem utlenianie produktów, co prowadzi do poważnych strat w witaminach, a może również powodować przebarwienia na powierzchni żywności.

Aby chronić artykuły spożywcze przed działaniem promieniowania UV należy wybrać opakowania o dużej elastyczności, tworzące barierę dla światła. Najczęściej są one wytwarzane z aluminium lub pokryte metalizowaniem. Świetnym przykładem takich opakowań są choćby torebki na kawę.

Produkty spożywcze nieodporne na wilgoć

Istnieje wiele produktów spożywczych, które należy chronić przed wilgocią. Jeżeli są źle zabezpieczone, wchłaniają wodę, tracą swoje właściwości i teksturę, a w ich wnętrzu namnażają się szkodliwe mikroorganizmy. Do tego typu żywności zalicza się choćby orzechy, kawę, przyprawy, kasze, mąki.

Wymagają one zastosowania opakowań trwałych, o sporej barierze ochrony na wilgoć. Niektórzy producenci proponują wręcz dla części z nich opakowania laminowane lub aluminiowe. Dzięki nim można dłużej utrzymać optymalną jakość żywności.

Produkty spożywcze, którym zagrażają zmiany temperatury

Samo opakowanie nie jest w stanie chronić żywności przez dłuższy czas przed dużymi zmianami temperatury. Można jednak uchronić ją, choćby na czas krótkiego transportu. Stosuje się do tego specjalne opakowania termoizolacyjne. Stosuje się odpowiednie materiały utrzymujące temperaturę, dzięki czemu łatwiej zachować odpowiednie warunki dla szczególnie wymagających produktów.

Produkty spożywcze wrażliwe na gazy

Niektóre gazy potrafią być szkodliwe dla żywności. Przykładem jest choćby tlen, który prowadzi do niekorzystnego, przyspieszonego utleniania produktów spożywczych. A to jak już wiemy wpływa na pogorszenie jakości, zmianę tekstury oraz odbarwienia.

Najbardziej narażone na ten czynnik są produkty o wysokiej zawartości tłuszczów, jak mięso i ryby, oleje, orzeszki. Dla tego typu żywności potrzeba opakowań stanowiących barierę tlenową. Mogą być wykonane choćby z bezpiecznych i przebadanych tworzyw sztucznych.

Opakowanie – pierwsza bariera ochronna dla artykułów spożywczych

Opakowania są niezbędne w przypadku wielu typów żywności. Zapewniają bezpieczeństwo, wspierają utrzymywanie optymalnych walorów smakowych i jakości. Dlatego producenci opakowań dokładają wszelkich starań, żeby stworzyć nowe formy opakowań, pozwalające na jeszcze lepsze odizolowanie artykułów spożywczych od szkodliwych czynników – dla dobra samego produktu oraz konsumentów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here