Kredyt a pożyczka

Zarówno pożyczka, jak i kredyt oznaczają zobowiązanie finansowe. Wiele osób używa tych słów naprzemiennie, twierdząc, że oznaczają właściwie to samo. Nie do końca tak jednak jest, a pożyczka gotówkowa nie jest tym samym co kredyt gotówkowy. Jaka jest więc różnica między kredytem a pożyczką? Razem z doradcami Habza Finanse odpowiemy na to pytanie w poniższym artykule.

Kredyt a pożyczka – czym różnią się od siebie te zobowiązania?

Na pierwszy rzut oka kredyt i pożyczka dla wielu osób oznaczają to samo. Istnieją jednak subtelne różnice, które odróżniają od siebie te dwa produkty finansowe. Pierwszą różnicę stanowi fakt, że kredyt gotówkowy udzielany jest na podstawie Prawa bankowego wyłącznie przez instytucje bankowe. Z kolei podstawą udzielania pożyczek jest Kodeks cywilny, dlatego pożyczek mogą udzielać osoby fizyczne, firmy i banki.

Kolejną różnicą między tymi dwoma zobowiązaniami jest to, że pożyczki udzielane są zazwyczaj na krótki czas, a do 1000 zł nie wymagają sporządzenia umowy pisemnej. Kredyty gotówkowe mają dłuższy okres spłaty i konieczna jest umowa pisemna, która jest zawierana między bankiem a kredytobiorcą. Pieniądze pozyskane w ramach pożyczki gotówkowej i kredytu gotówkowego można zazwyczaj przeznaczyć na dowolny cel, więc jest to coś, co łączy oba te produkty finansowe.

W jakiej sytuacji lepiej wziąć pożyczkę gotówkową a w jakiej kredyt gotówkowy?

Jeśli masz dylemat czy lepiej wziąć kredyt, czy pożyczkę to weź pod uwagę swoje indywidualne wymagania względem obu tych produktów finansowych. Jeśli zależy Ci na tym, aby szybko otrzymać pieniądze na dowolny cel i nie przeszkadza Ci krótki okres spłaty i wysokie oprocentowanie, to pożyczka gotówkowa https://habza.com.pl/kredyty-gotowkowe/ powinna Cię usatysfakcjonować. Jest ona dostępna zarówno stacjonarnie w oddziale firmy pożyczkowej, jak i przez internet. Nie musisz wychodzić z domu, aby otrzymać dodatkowe pieniądze, które możesz wydać np. na wakacje, remont domu czy zakup samochodu.

Jeśli jednak potrzebujesz większej kwoty finansowania, którą przeznaczysz na konkretny cel, to lepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Aby go otrzymać, niezbędna jest zdolność kredytowa oraz wypełnienie wniosku. Przy wyższych kwotach konieczne może być też dostarczenie zaświadczenia o dochodach, które wystawia pracodawca. W przypadku kredytu procedury mogą być nieco dłuższe niż przy pożyczce, ale masz szanse otrzymać wyższe kwoty na dłuższy okres.

Koszty kredytu i pożyczki

Tak jak już wspomnieliśmy, pożyczka jest droższa niż kredyt gotówkowy. Pożyczając pieniądze w prywatnej firmie, należy liczyć się z dość wysokim oprocentowaniem i prowizjami. Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, to są one zazwyczaj tańsze, jednak niedostępne dla każdego. Osoby z niską zdolnością kredytową oraz złą historią kredytową mogą mieć problem z otrzymaniem pieniędzy w banku. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wizyta w prywatnej firmie i wzięcie pożyczki. Pożyczkodawcy nieco liberalniej podchodzą do kwestii pożyczania pieniędzy w porównaniu do banków. Nie wymagają oni wysokiej zdolności kredytowej, a nawet stałego zatrudnienia.

Kolejną kwestią jest to, że pożyczając pieniądze od bliskich, najczęściej nie musimy martwić się dodatkowymi kosztami takimi jak oprocentowanie i prowizja. Musimy oddać tyle pieniędzy, ile pożyczyliśmy, więc koszty takiego zobowiązania są praktycznie zerowe. Ważne jest jednak to, aby sporządzić umowę, jeśli kwota pożyczki przekracza 1000 zł. Jest to zabezpieczenie dla obu stron umowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here