Słyszałeś, że ktoś wypracował na bitcoinach ponad 2000% zysku? A możesz znasz inwestora, który kilka lat temu kupił BTC za 200 zł, a dziś sprzedał cybermonety za ponad 30 tys. złotych? Dla niewtajemniczonych inwestowanie w kryptowaluty wydaje się jak przekroczenie bram El Dorado. Zaledwie w ciągu miesiąca wartość kryptowaluty Satoshi Nakamoto może wzrosnąć o dziesiątki tysięcy złotych. Niestety ryzyko utraty całego kapitału jest równie prawdopodobne, co jednak nie odstrasza giełdowych graczy czy… hazardzistów. Czy inwestowanie w wirtualne waluty to łatwy sposób na wzbogacenie, czy prosta droga do bankructwa?

Kryptowaluta na giełdzie

Istnieją dwie podstawowe metody, dzięki którym możesz zarobić (lub stracić) na kryptowalutach, jedną z nich jest giełda. Aby inwestować na giełdzie kryptowalut musisz najpierw złożyć ofertę. Określasz, ile chcesz kupić (lub sprzedać) jednostek kryptowaluty i za jaką cenę. Jeśli znajdzie się inny użytkownik giełdy, który proponuje ofertę sprzedaży/zakupu o podanych parametrach, wówczas może dojść do transakcji. W praktyce oznacza to, że po zgłoszeniu chęci zakupu/sprzedaży po cenie rynkowej znajdziesz sprzedawcę (lub nabywcę) waluty w ciągu maksymalnie kilku godzin. Jednak jeśli podasz kwotę znacznie poniżej/powyżej aktualnego kursu, wówczas będziesz czekać znacznie dłużej (kilka dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat) na sfinalizowanie transakcji.

Kantor kryptowalut

Jeśli nie masz zielonego pojęcia, jak funkcjonuje giełda albo chcesz szybko kupić/sprzedać jednostki, wówczas pozostaje Ci inwestowanie w kryptowaluty za pośrednictwem kantoru. To droższa opcja z uwagi na wysokie prowizje, jednak znacznie bardziej przystępna dla początkujących. Rzadziej podlegasz tu weryfikacji (na giełdzie zwykle trzeba przesłać skan dowodu) i możesz w każdej chwili sprzedać lub kupić swoje cybermonety według bieżącego kursu.

Inwestowanie w kryptowaluty – o czym pamiętać?

Zanim zaczniesz skupować bitcoiny, ethereum czy mniej znane altcoiny (alternatywne waluty), musisz wziąć pod uwagę koszty całego przedsięwzięcia, tj. prowizje kantorów, giełd i banków. Opłaty są naliczane m.in. za przewalutowanie ze zwykłego konta (oczywiście nie dotyczy to kupowanie w PLN), przelewy pomiędzy bankiem a kantorem/giełdą, zakup i sprzedaż kryptowaluty, przesłanie waluty z i do wirtualnego portfela oraz przeniesienie kryptowaluty na inną giełdę (jeśli np. chcesz kupić altcoiny za BTC).

Oprócz opłat nade wszystko weź pod uwagę ryzyko. Inwestowanie w kryptowaluty jest zbyt niepewne, aby poświęcić na ten cel ostatnie oszczędności czy pieniądze na życie. Uważaj na altcoiny – nieznane waluty w każdej chwili mogą zniknąć z rynku zanim zdążysz je spieniężyć. Przy tego typu inwestycjach trzeba dywersyfikować ryzyko, tzn. ulokuj kapitał w kilku kryptowalutach zamiast w jednej.

Nie kupuj bitcoina przy dużych wahaniach kursu, poczekaj raczej aż rynek się uspokoi i ceny będą stabilne. Postaraj się również zdobyć podstawową wiedzę na temat kryptowaluty – prześledź historię kursu, sprawdź opinie ekspertów i czytaj wykresy.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here