Wszystkie bitcoiny, które pojawiają się w obiegu muszą być najpierw wykopane. Oczywiście nikt nie grzebie w ziemi w poszukiwaniu wirtualnych monet, jednak proces odkrywania bitcoinów w pewnym sensie przypomina szukanie złota. Jak działa koparka bitcoin? Czy mining się opłaca?

Jak wygląda koparka bitcoin?

Koparka bitcoin to sprzęt informatyczny. Teoretycznie może stać się nią każdy komputer. Wystarczy, że ściągniesz klienta Bitcoin Core lub oprogramowanie udostępniane przez kopalnie (firmy zrzeszające kopiących), by zacząć działać. Zadaniem komputera biorącego udział w sieci jest rozwiązywanie trudnych „zagadek” kryptograficznych. Komputer musi wskazać rozwiązanie składające się z długiego ciągu znaków wyglądających na zupełnie losowe. Jeśli trafi właściwą odpowiedź, otrzymuje nagrodę – określoną ilość bitcoinów.

Odpowiedź na pytanie o to, jak działa koparka bitcoin byłaby jednak niepełna bez wspomnienia o kartach graficznych. Gracze przeklinają rozwój kryptowalut, gdyż okazało się, że najlepiej do kopania nadają się właśnie dobre karty graficzne przez co… ich ceny poszybowały w górę. Zaawansowane koparki bitcoin składają się głównie z takich kart lub kart stworzonych ściśle pod samo kopanie.

Kopanie solo i w kopalni

Bitcoiny można wykopywać samodzielnie albo razem z innymi użytkownikami w ramach kopalni. W pierwszym przypadku zgarniasz całą nagrodę po wykopaniu bitcoina, ale szansa na trafienie jest znikoma. W kopalni natomiast wszyscy kopiący dzielą się nagrodami i każdy może zarobić adekwatnie do wkładu.

 

 

 

Zastanawiasz się czy warto zacząć kopać? W takim razie pod uwagę musisz wziąć następujące dane:

  • cena sprzętu do kopania
  • cena prądu
  • moc obliczeniowa koparki
  • aktualna trudność kopania
  • aktualna wartość bitcoina
  • aktualna nagroda za wykopanie bitcoina

Dlaczego mowa jest o aktualnych nagrodach i trudności kopania? Jak działa koparka bitcoin? Otóż warunki miningu cały czas się zmieniają. Nagrody ulegają cyklicznemu zmniejszeniu co cztery lata, natomiast trudność kopania zwiększa się proporcjonalnie do ilości kopiących. A jest ich sporo! Już w 2015 roku mówiło się o tym, że moc obliczeniowa koparek jest stukrotnie wyższa od mocy serwerów Google. Od tamtej pory prawdopodobnie liczba ta wzrosła wielokrotnie.

Kto płaci za bitcoiny? Skąd się bierze ich wartość?

Przy okazji artykułów o działanie koparek bitcoin często padają pytania o to „kto płaci za bitcoiny?” i „skąd biorą się te nagrody za wykopywanie?”. Takie postawienie sprawy wynika jednak z całkowitego niezrozumienia czym są kryptowaluty ani jak działają środki płatnicze. Wartość bitcoina nie wynika bezpośrednio z kopania i nikt nie wypłaca górnikom nagród w złotówkach czy dolarach. Nagrodą są same bitcoiny, które następnie można np. sprzedaż na giełdzie za klasyczną walutę.

Bitcoiny mają wartość tylko dlatego, że inne osoby chcą je kupować (lub wymieniać je na produkty, np. w sklepach, co jednak jest rzadszym zjawiskiem). Podobnie jak w przypadku klasycznych walut, kluczowa jest więc umowa społeczna – w końcu same „papierki” z wizerunkami polskich królów też nie miałyby dużej wartości, gdybyśmy jako społeczeństwo nie uznali ich wspólnie za wartościowe.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here