W kodzie najpopularniejszej kryptowaluty zapisano prostą odpowiedź na pytanie o to, ile jest bitcoinów. Wszystkich możliwych do wykopania bitcoinów jest 21 mln. W praktyce jednak nigdy w obiegu nie będzie ich tak wiele. Dlaczego?

Jak wiele jest bitcoinów utraconych?

Bitcoin po wieloma względami przypomina bardziej klasyczny środek płatniczy niż program komputerowy. Jedną z jego cech jest unikalność klucza prywatnego. Użytkownik ma dostęp do wykopanych lub kupionych przez siebie bitcoinów, dzięki przypisanemu do niego prywatnemu kluczowi pozwalającymi na odszyfrowanie danych z całej bazy. Dzięki temu można bitcoiny trzymać na giełdzie na swoim koncie, w specjalnym portfelu albo na dysku twardym. Niestety to oznacza również, że bitcoiny można zgubić lub zniszczyć.

Ile jest bitcoinów, które od dawna nie mają właściciela? Podobnie jak wszystkie szacunki dotyczące bitcoina, tak i te liczby wzbudzają wiele kontrowersji. Najodważniejsze scenariusze mówią nawet o 30% utraconych bitcoinów, które do tej pory zostały wykopane. Oznaczałoby to, że ostatecznie na rynek trafi nie 21 mln bitcoinów, ale maksimum 17 mln. O tak dużej liczbie zagubionych lub zapomnianych bitcoinów mówi m.in. John W Ratcliff, inżynier nVidii.

Dlaczego bitcoiny przepadają?

Jak to możliwe, że bitcoiny przepadają i to nierzadko w dużych ilościach? W sieci znaleźć można mnóstwo adresów wskazujących pule zawierające po kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy bitcoinów, którymi nikt nie zajmuje się od wielu lat. Dlaczego potencjalni milionerzy nie zamieniają BTC na dolary czy euro?

Odpowiedź znajdziemy w historii bitcoina. Na początku swojego istnienia, w 2009 roku, waluta ta była warta tysięczne części dolara. Z czasem wartość BTC rosła, ale wielu posiadaczy bitcoinów nie przywiązywało do nich dużej uwagi. W ten sposób miliony bitcoinów zostały zniszczone wraz z formatami dysków czy urządzeniami wyrzucanymi na śmietnik.

W pierwszych latach nawet bitcoinowa infrastruktura była tworzona w dość amatorski sposób, więc zdarzało się, że całe giełdy padały tak jak polski Bitomat.pl w 2011 roku. Ile jest bitcoinów utraconych w taki sposób? Najpewniej wszystkie zapomniane urządzenia, spalone serwery i wyrzucone dyski zawierały łącznie przynajmniej 3 mln bitcoinów.

Do puli bitcoinów, które przepadły na zawsze doliczyć trzeba także ilość kryptowaluty posiadanej przez samego tajemniczego Satoshi Nakamoto – twórcę bitcoina, który pozostał anonimowy aż do śmierci. To samo dotyczy drugiego kreatora, Halla Finney’a, zmarłego w 2014 roku. Tak naprawdę do dziś nie wiadomo, czy oba nazwiska nie odnoszą się do tej samej osoby.

Jak odzyskać bitcoiny?

Można tylko się domyślać, ile jest bitcoinów, które ludzie na całym świecie próbują odzyskać, bo nagle okazało się, że jeden format dysku przekreślił przyszłość potencjalnych milionerów. Niestety ponowne uzyskanie dostępu do utraconego klucza prywatnego nie jest możliwe. Jedyne co można zrobić, to starać się o odzyskanie hasła i loginu do dawno zapomnianych kont na giełdach, na których być może zalegają bitcoiny o wartości kilku milionów złotych.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here