Podobnie jak tradycyjne waluty, również „cyberpieniądze” można potraktować dwojako – jako środek płatniczy lub inwestycję. Niemniej, w tym przypadku skala rentowności jest zupełnie nieproporcjonalna względem obrotu oficjalnymi jednostkami. Posłużmy się przykładem waluty euro. Na początku 2010 roku za 1 euro trzeba było zapłacić ok. 4,09 zł, natomiast siedem lat później średni kurs euro wynosił 4,08 zł. W styczniu 2017 roku odnotowano znacznie wyższą różnicę w kursie, gdy 1 euro kosztowało 4,41 zł. Jednak wahania na poziomie kilkudziesięciu groszy są niczym w porównaniu z wysoką fluktuacją kursu kryptowalut. Ile jest wart bitcoin i czy warto w niego zainwestować?

Cena bitcoina na przestrzeni lat

Od początku wprowadzenia do obiegu bitcoin wykazuje rekordowe tempo wzrostu wartości. W październiku 2009 roku za 1 dolara można było kupić ok. 1300 jednostek BTC. Na przełomie lat 2010 i 2011 wartość bitcoina zrównała się z wartością 1 dolara. W połowie 2011 roku 1 BTC kosztował prawie 32 dolary, jednak w grudniu kryptowaluta zaliczyła duży spadek wartości do 3-4 dolarów.  Pod koniec 2013 roku wydobyto już połowę bitcoinów i wskutek trzeciej „bańki” BTC osiągnął cenę 1242 dolarów. W marcu 2017 roku nastąpił prawdziwy przełom – cena bitcoina wynosiła już 1268 dolarów i tym samym przekroczyła cenę złota. W sierpniu tego samego roku za 1 BTC trzeba było zapłacić aż 4700 dolarów, czyli (wg ówczesnego kursu) ok. 16 915 zł.

Pod koniec 2017 roku kurs bitcoina zbliżył się do niebotycznej kwoty 20 000 dolarów, jednak już w pierwszym kwartale 2018 roku doszło do niemal 4-krotnej utraty wartości. Jak pokazują statystyki, wystarczą zaledwie 2 dni na to, aby cena BTC spadła o 20%.

Niemniej, kryptowaluta może w równie szybkim tempie odbudować straty, dlatego pokusa inwestowania w ten niepewny środek płatniczy wydaje się niemożliwa do odparcia. Jeśli zatem zadajesz sobie pytanie ile jest wart bitcoin, możemy Ci jedynie odpowiedzieć: tyle, ile jesteś w stanie za niego zapłacić.

Czy inwestowanie w bitcoiny jest opłacalne?

Spadek cen akcji lub tradycyjnych walut można przewidzieć, a ich stopniowa utrata wartości umożliwia inwestorom szybką reakcję. Tymczasem bitcoiny praktycznie nie dają na to szans – wahania kursu o 33% wartości mogą nastąpić nawet w ciągu 1 doby! Ponadto część ekonomistów uważa, że bitcoin to w istocie bańka spekulacyjna. I jak każda bańka – kiedyś musi pęknąć.

W kwietniu 2018 roku zrobiło się głośno o wyliczeniach szwajcarskich analityków, którzy posłużyli się prawem Metcalfe’a do wykonania rzeczywistej wyceny najsłynniejszej kryptowaluty. Ile jest wart bitcoin według naukowców? Podczas gdy średnia cena 1 BTC wynosiła wówczas ok. 6 600 dolarów, Szwajcarzy obliczyli, że prawdziwa wartość kryptowaluty nie przekracza 1 300 dolarów. Tym samym wszystkie bitcoiny znajdujące się w obiegu byłyby warte maksymalnie 24 mld dolarów, zamiast 122 mld według cen rynkowych. Tak wysokie przeszacowanie może być dowodem na spekulacyjny charakter BTC i podkreśla rosnące ryzyko inwestycji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here