Każda waluta jest nie tylko środkiem płatniczym, ale i okazją do inwestycji. Dotyczy to również kryptowalut, które dla niewtajemniczonych są jedynie skomplikowanym ciągiem znaków. Jednak wbrew pozorom na „nierzeczywistych” pieniądzach można zarobić znacznie więcej niż na euro, dolarach czy frankach. Doskonałym przykładem życiowej inwestycji jest bitcoin – kto kupił BTC pod koniec 2015 roku za ok. 430 dolarów, dwa lata później mógł zyskać niespełna 19 tys. dolarów na jednej monecie. Równie wspaniałą karierę wróżono walucie litecoin – prognozy okazały się jednak zbyt optymistyczne niż rzeczywistość. Czy mimo to warto inwestować w młodszego brata bitcoina?

Czy kurs litecoin może zagrozić BTC?

Do grudnia 2017 roku cena litecoin nie zachęcała do inwestycji – od dłuższego czasu oscylowała wokół 40-50 dolarów, jedynie pod koniec sierpnia wzrosła do 80 dolarów. W listopadzie doszło do niespodziewanej hossy, której apogeum nastąpiło 10 grudnia. Wówczas 1 LTC kosztował prawie 321 dolarów. Od tamtej pory kurs litecoin zaczął stopniowo słabnąć, choć po drodze zaliczył kilka górek i od jakiegoś czasu osiągnął względny constans.

Trudno zatem powiedzieć, czy LTC powtórzy fenomenalny sukces swojego starszego brata, niemniej wciąż zajmuje wysokie miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych kryptowalut. Ale czy ta popularna (choć nie najdroższa) waluta może stanowić łakomy kąsek dla inwestorów?

Czy litecoin daje nadzieję na szybki zysk?

Cóż, niektórzy twierdzą, że nawet dziś opłaca się inwestować w monety litecoin. Prognozy są korzystne z kilku względów:

  • algorytm litecoin przewiduje 84 mln monet, czyli 4 razy więcej niż BTC,
  • jeden blok jest przetwarzany w ciągu 2,5 minuty (BTC – 10 minut),
  • transakcje z udziałem LTC są autoryzowane błyskawicznie, szybciej niż  płatności bitcoin,
  • giełdy i kantory wykazują słabe zainteresowanie LTC,
  • niska wartość rynkowa umożliwia zakup dużej ilości kryptowaluty.

No dobrze, ale dlaczego brak powszechnego poparcia giełd i kantorów wpływa pozytywnie na wizerunek LTC? Otóż ograniczona dostępność umacnia rzeczywistą wartość waluty – litecoin jest mniej podatny na bańki spekulacyjne i przeszacowanie (co ma miejsce w przypadku bitcoina). Co znamienne, litecoin został zaakceptowany przez jedną z najpopularniejszych giełd kryptowalutowych (GDAX), która obsługuje zaledwie trzy inne waluty (bitcoin, ethereum, bitcoin cash). Można zatem powiedzieć, że litecoin to waluta niepopulistyczna i atrakcyjna dla wytrawnych inwestorów.

Kto powinien wybrać walutę litecoin – prognozy dla inwestorów

Litecoin ma opinię zrównoważonego i mocnego, dlatego warto po niego sięgnąć w celu dywersyfikacji koszyka inwestycyjnego, który zawiera zarówno kryptowaluty, jak i tradycyjne aktywa.

Młodszy brat bitcoina spodoba się również osobom, które są zainteresowane nowoczesnymi instrumentami finansowymi, ale uważają, że bitcoin jest przeszacowany i przez to zbyt ryzykowny.

Prognozy litecoin polecamy również inwestorom długoterminowym, którzy wierzą w powodzenie kryptowalut i oczekują powtórki na miarę BTC.  

[Głosów:11    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here