Bitcoin jest pierwszą i najbardziej popularną kryptowalutą, ale nie jedyną. Po sukcesie bitcoina na rynek trafiło (i wciąż trafia) wiele konkurencyjnych rozwiązań nazywanych czasem altcoinami. Za tworzenie własnych kryptowalut biorą się informatycy, finansiści czy osoby z branży rozrywkowej na całym świecie. Alternatywy trafiają do sieci praktycznie każdego dnia. Jedne z nich osiągają sukces, a inne po kilku tygodniach znikają z giełd. Czy warto wejść w handel kryptowalutami? Gdzie można je kupować i sprzedawać?

Giełdy kryptowalut

Mimo że wiele internetowych giełd ma w nazwie „bit” lub „bitcoin”, to coraz częściej mówi się nie o giełdach bitcoin, tylko giełdach kryptowalut. W niektórych serwisach tego typu handlować można jedynie najbardziej znanymi walutami. Istnieją jednak także giełdy udostępniające są świeże, dopiero co powstające waluty. Niemniej, każda osoba rozpoczynająca handel kryptowalutami napotka najbardziej popularne z nich:

  • Bitcoin (BTC)
  • Bitcoin cash (BCH)
  • Ethereum (ETH)
  • Litecoin (LTC)
  • Monero (XMR)
  • Neo (NEO)
  • Cardano (ADA)
  • Ripple (XRT)
  • Iota (MIOTA)

Handel alternatywnymi kryptowalutami wygląda podobnie jak handel bitcoinem. Najpierw należy utworzyć konto na giełdzie, a następnie je zweryfikować i zasilić odpowiednią ilością złotówek/euro/dolarów. Po przejściu takiego procesu można swobodnie kupować i sprzedawać wybrane waluty od innych użytkowników danej giełdy. Najbardziej znane kryptowaluty znajdziesz także w internetowych kantorach.

Wiele giełd udostępnia nie tylko pary składające się z walut krypto i fiat, ale również pary krypto/krypto, np. BTC/ETH. Warto jednak pamiętać, że taka wymiana obciążona jest szczególnie wysokim ryzykiem.

Wciąż powstają nowe kryptowaluty, co oznacza, że niektóre z nich mogą powtórzyć sukces bitcoina czy ethereum i za kilka lat wzrosnąć o kilkaset tysięcy procent. Jeśli masz zamiar prowadzić handel kryptowalutami o młodym wieku lub dopiero powstającymi, przyjrzyj się ich twórcom i wycenie. Czy kreatorzy danej kryptowaluty mają już za sobą udane projekty? Czy oferują znaczące innowacje technologiczne lub rozwiązanie istniejącego problemu? Czy nie zawyżają sztucznie wartości kryptowaluty?

Zalety i wady handlu kryptowalutami

Zastanawiasz się, czy warto rozpocząć handel kryptowalutami? Taka metoda inwestowania ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim, jeśli trafnie ocenisz walutę (a przede wszystkim będziesz miał dużo szczęścia) możesz mieć zwrot z inwestycji liczony w tysiącach procent. Dużym plusem rynku kryptowalut jest także jego niezależność od jakichkolwiek instytucji, rządów i pośredników. Każdy może handlować tak, jak chce i za ile chce. Kryptowaluty można kupować i sprzedawać do kilku miejsc po przecinku, więc nawet inwestowanie bardzo małych kwot nie stanowi problemu.

Minusem handlu kryptowalutami jest natomiast ogromna nieprzewidywalność tego rynku i czysto spekulacyjny charakter walut. Wielu ekonomistów spodziewa się, że kiedyś bańka kryptowalut po prostu pęknie i większość inwestorów zostanie z niczym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here