Po 2017 roku, kiedy to bitcoin pobił wielokrotnie wszystkie dotychczasowe rekordy swojej wartości, kryptowaluty stały się jedną z form inwestycji najczęściej branych pod uwagę przez młodych Polaków. Również chcesz „włożyć” nieco pieniędzy w pierwszą i najbardziej znaną kryptowalutę? Zastanawiasz się, gdzie kupić bitcoin? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak działają giełdy bitcoin?

Najpopularniejszym sposobem na wejście w posiadanie kryptopieniądza są giełdy bitcoin. Możesz zarejestrować się w jednym z takich serwisów stworzonych w Polsce lub dowolnym innym kraju na całym świecie. Niestety nie ma już giełd stricte polskich, gdyż KNF w 2017 roku zmusiła je do przeprowadzki na Maltę i do innych państw o mniej konserwatywnej polityce finansowej… Niemniej, wiele polskich giełd wciąż funkcjonuje, a co za tym idzie, możesz kupować bitcoiny bezpośrednio za złotówki. Naturalnie sporo jest też giełd zagranicznych, w których Polak bez problemu się zarejestruje. Z reguły możesz w nich handlować za dolary lub euro.

Gdzie kupić bitcoin i jak to zrobić? Na początek polecamy właśnie polskie giełdy (Bitbay.pl, Bitmarket.pl, Beatcoin.pl i inne – wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarkę, by znaleźć aktualną listę). Polskie giełdy są najprostsze dla rodzimym inwestorów, bo nie wymagają uwzględniania kursu dolara czy euro do złotego.

Jak dokładnie działają giełdy? Jeśli nigdy nie inwestowałeś, to musisz wykonać następujące kroki (z reguły cały proces wygląda podobnie, choć niektóre etapy mogą być pomijane):

  1. Zakładasz konto na giełdzie.
  2. Weryfikujesz konto przesyłając skan dowodu osobistego i dodatkowe dokumenty, np. wyciąg z rachunku dla potwierdzenia adresu.
  3. Zasilasz swoje konto kwotą, którą chcesz zainwestować.
  4. W widoku giełdy podajesz pożądaną cenę i ilość bitcoina.
  5. Jeśli znajdzie się sprzedawca oferujący taką stawkę, na Twoim koncie pojawia się odpowiednia wartość bitcoina.

Chcąc szybko wejść w posiadanie bitcoina, powinieneś podać od razu aktualną cenę sprzedaży. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by Twoja stawka była niższa niż ceny sprzedawców – wówczas bitcoin zostanie kupiony, gdy wartość osiągnie podany przez Ciebie limit. Analogicznie działa sprzedaż bitcoina.

Kantor bitcoin

Giełdy to nie jedyne miejsca, gdzie można kupić bitcoin. Drugim popularnym rozwiązaniem są kantory. Podobnie jak na giełdzie, zakup w kantorze może wymagać założenia konta – choć nie zawsze jest to konieczne. W tym wypadku nie podajesz limitów, a jedynie obserwujesz aktualną cenę i po prostu kupujesz bitcoin, kiedy tylko chcesz. Kantory mają jednak także istotną wadę. Szybkość transakcji ma swoją cenę – kantory są znacznie droższe od giełd. Wartość bitcoina z reguły jest tu zawyżona o kilkaset złotych w przypadku sprzedaży i obniżona, gdy to kantor kupuje kryptowalutę od Ciebie.

Inne miejsca do zakupu bitcoina

Alternatywą dla powyższych rozwiązań może być kupowanie bitcoina na forach internetowych, bez prowizji ze strony serwisów. Znalezienie sprzedawcy będzie tu jednak zdecydowanie trudniejsze. W sieci można trafić także na farmy, w których kupuje się bitcoiny – a właściwie udziały w programie wydobywania bitcoinów lub jednostki w programie inwestorskim. Takie farmy i fundusze z reguły mają bardzo niską wiarygodność, więc przekazywanie im środków pieniężnych nie jest dobrym pomysłem.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here