Co warto wiedzieć na temat audytu sprawozdań finansowych?

Czym jest audyt sprawozdań finansowych oraz kto może go prowadzić? Jakie jednostki obracające pieniędzmi mogą spodziewać się takiego audytu? Oraz wreszcie, po co w ogóle przeprowadza się audyt sprawozdań finansowych oraz co ma on na celu? Poniżej garść przydatnych informacji dotyczących tej tematyki.

Kto może przeprowadzić audyt sprawozdań finansowych

Audyt sprawozdań finansowych może przeprowadzić tylko i wyłącznie specjalista nazywany biegłym rewidentem. Biegły rewident to osoba, posiadająca odpowiednie doświadczenie oraz wykształcenie (na przykład specjalista rachunkowości i finansów), który po spełnieniu określonych warunków zostanie wpisany do rejestru biegłych rewidentów. Wymagania te to między innymi posiadanie nieposzlakowanej opinii, pełna zdolność do czynności prawnych, czy wreszcie bycie osobą niekaraną. Biegły rewident po wpisaniu do rejestru może wykonywać audyt sprawozdań finansowych, w miejscach i instytucjach takich jak na przykład banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, czy towarzystwa reasekuracji.

Po co prowadzi się audyt sprawozdań finansowych?

Po co w ogóle prowadzi się audyt sprawozdań finansowych? Oczywiście po to, aby stwierdzić że wszelkie informacje dotyczące obrotu finansowych prowadzone są rzetelnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami, oraz że nie mają miejsca jakieś nieścisłości i nieuczciwe praktyki. Rewident przede wszystkim określa zatem to, czy przedstawione sprawozdanie finansowe jest zgodne z wszystkimi przepisami rachunkowymi, na przykład tymi określonymi przez ustawę o rachunkowości. Kolejne zadania biegłego rewidenta to sprawdzenie, czy sporządzone przez jednostkę sprawozdanie finansowe jest zgodne z księgami rachunkowymi oraz czy księgi te prowadzone były w odpowiedni sposób. Ostatni krok to sprawdzenie, czy przedstawione sprawozdanie finansowe w jasny i rzetelny sposób przedstawia wszystkie informacje, które są potrzebne do prawidłowej oceny finansowej sytuacji firmy.

Dlaczego audyt sprawozdań finansowych jest tak ważny?

Audyt sprawozdań to proces niezwykle trudny i złożony, a jego finałem powinna być rzetelna odpowiedź na to, czy firma w prawidłowy sposób prowadzi swoje finanse. To zatem kwestia elementarnej uczciwości, ze strony zarządców firmy, którzy w czytelny sposób przedstawiają swoje obroty, wpływy oraz wydatki. Coroczny audyt sprawozdań musi być prowadzony po to, by badać ewentualne nieścisłości, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla firmy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here