Zaawansowany technologicznie, informatyczny system MES to istotne wsparcie dla nowoczesnych zakładów produkcyjnych. Zazwyczaj znajduje zastosowanie na dużych i rozległych liniach produkcyjnych, jednak z równym powodzeniem jest także wdrażany w mniejszych zakładach.
Inwestycja w jakość
Bezspornie system MES można określić jako oko, któremu nie umknie nawet najdrobniejsza nieprawidłowość. Jego głównym zadaniem jest bieżący i stały monitoring wszystkich procesów zachodzących na produkcji, maszyn oraz działań zależnych i niezależnych od pracowników.
Mówiąc wprost system MES sprawdza prawidłowość działania wszystkich maszyn, wskazując nawet mikroprzestoje czy usterki. Co więcej, w swojej analizie przekazywanej w czasie rzeczywistym użytkownikowi przekazuje takie informacje jak czas pracy maszyny,błędy ze wskazaniem czasu ich powstania i przyczyny i wydajność.
Jedna funkcja w rozbudowanej formule
Ujmując działanie systemu MES w sposób kolokwialny można go określić mianem “wielkiego brata”, który widzi dosłownie wszystko. W praktycznym ujęciu system MES śledzi i analizuje wydajność wszystkich stanowisk, maszyn, poszczególnych odcinków pracy jak i całego zakładu. Finalnie zbiera powyższe informacje i dokonuje wyliczenia wskaźnika OEE określającego całkowitą efektywność.
System MES to także wiele dodatkowych funkcji dopasowanych do indywidualnych potrzeb danego zakładu. Innymi słowy nie jest on szablonowym programem, a zintegrowanym z branżą i specyfiką zakładu pomocnikiem, który działa na wszystkich obszarach podając precyzyjne i interesujące użytkownika dane.
Udogodnienia podnoszące jakość produkcji
Omawiając system MES nie można nie wspomnieć o jego istotnym wsparciu konkretnych działów tj. kontrola jakości. Gromadzenie informacji o odstępstwach produkcyjnych i błędach pojawiających się w wytwarzanych produktach umożliwia natychmiastową poprawę bez generowania dodatkowych strat.
Warto także nadmienić, że system MES jest łatwym w integracji z całym systemem i infrastrukturą produkcji. Rozbudowany moduł analiz zawiera możliwość generowania pełnych raportów. Niezmiernie ważną funkcją, którą użytkownik znajdzie w systemie jest także szybka wymiana danych i elektroniczny obieg dokumentów, który zdecydowanie optymalizuje pracę na wszystkich stanowiskach i ma odzwierciedlenie w poprawie efektywności procesów produkcji w zakładzie, a także w wynikach finansowych przedsiębiorstwa.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Projektowania Systemów Cyfrowych Sp. z o. o.