Kryptowaluta to nowy rodzaj pieniądza, który istnieje w całości w świecie wirtualnym. Pierwszą kryptowalutą był bitcoin, ale szybko pojawiły się alternatywy, nazywane czasem altcoinami. Z biegiem czasu inne kryptowaluty zyskały na popularności – pozycji bitcoina zagraża przede wszystkim ethereum.

Jak działają kryptowaluty?

Chcesz dokładnie wiedzieć co to jest kryptowaluta? Jest to nic innego, jak ciąg znaków wyglądających jak efekt losowego uderzania w klawiaturę. Za tymi znakami kryje się jednak mechanizm kryptograficzny w technologii blockchain – na niej opiera się większość kryptowalut. Jak to działa? Otóż kolejne kryptowaluty trafiają na rynek, gdy komputery podłączone do sieci rozszyfrowują trudne zadania kryptograficzne. Taki proces nazywany jest potocznie nazywany wykopywaniem kryptowalut.

Baza kryptowaluty jest dostępna dla wszystkich urządzeń, które biorą udział w wymianie czy produkcji wirtualnych pieniędzy. To ważna część mechanizmu weryfikacji. Dzięki temu, że każdy komputer właściciela bitcoina czy ethereum może przechowywać całą bazę, podrobienie kryptowaluty jest praktycznie niewykonalne – błąd natychmiast zostaje zweryfikowany. Jednocześnie dostęp do puli kryptowalut dla danego użytkownika jest udostępniany za pomocą prywatnego klucza szyfrującego.

Jednak czym są kryptowaluty w praktyce? Tak naprawdę nie musisz wiedzieć nic o mechanizmie ich działania, by wejść w ich posiadanie lub wykorzystywać je do transakcji. Aby stać się właścicielem kryptowaluty, trzeba ją kupić za zwykłą walutę albo inne kryptowaluty. Najłatwiej zrobić to za pomocą internetowych giełd operujących zarówno tradycyjnymi walutami, jak i kryptopieniądzem.

Po fenomenie bitcoina wiele osób próbuje emitować własne kryptowaluty. Niektóre z nich, np. Ripple szybko osiągają spektakularne sukcesy. Inne z kolei przepadają po kilku miesiącach. Można zaryzykować stwierdzenie, że nowe kryptowaluty pojawiają się gdzieś na świecie każdego dnia. Zdarzają się nawet projekty tworzone dla zabawy, jak np. Dogecoin (z wizerunkiem psa znanego z memów).

Po co komu kryptowaluty?

Warto zastanowić się nie tylko co to są kryptowaluty, ale również w jaki sposób są one wykorzystywane.

Podobnie jak każdy środek płatniczy ethereum, bitcoin, litecoin czy ripple mogą służyć do wymiany na dobra lub inne waluty. W Polsce istnieje kilkadziesiąt miejsc „w realu”, w których można płacić bitcoinem, choć łatwiej o znalezienie sklepów czy serwisów przyjmujących kryptowaluty w internecie. Niemniej, nawet w sieci transakcje z udziałem kryptowalut to rzadkość. O ile nie mówimy o wymianach samych walut…

Kryptowaluty są w większości wykorzystywane do spekulacji. Inwestorzy kupują je, by odsprzedać z zyskiem. Z tego powodu kryptowaluty nie wzbudzają zaufania wielu doświadczonych ekonomistów, którzy mówią o bańce oraz czysto spekulacyjnym charakterze nowego rodzaju pieniędzy.

Nie oznacza to, że na kryptowalutach nie można zarobić. Szeroka publika dowiedziała się co to są kryptowaluty po ogromnych wzrostach wartości bitcoina. Wówczas wielu inwestorów osiągnęło zwrot z inwestycji rzędu kilku tysięcy procent (a nawet kilkuset tysięcy procent). Trudno jednak ocenić, czy i które kryptowaluty dadzą podobną okazję do zarobku w przyszłości. Zdania ekonomistów są w tej kwestii podzielone.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here