Z tematem kryptowalut nieodłącznie wiąże się kwestia miningu, czyli kopania. Tak nazywany jest proces pozyskiwania nowych bitcoinów (i innych walut tego typu). Na czym to polega? W praktyce, potrzebny jest komputer, który będzie próbował rozwiązywać zadania kryptograficzne. Pracują nad tym wyzwaniem sprzęty na całym świecie – gdy kolejne zadania są rozwiązywane, „na światło dzienne” wychodzą kolejne bitcoiny. Nic więc dziwnego, że szybko zaczęły powstawać duże farmy bitcoinów – hale wypełnione komputerami wyspecjalizowanymi w odkrywaniu bitcoinów. Co oznacza specjalizacja w tym wypadku? Mówiąc najogólniej, jedne rodzaje urządzeń lepiej „współgrają” z mechanizmem blockchain (na którym oparty jest bitcoin) niż inne. Świetnie radzą sobie np. niektóre karty graficzne… co jest udręką dla graczy, gdyż ceny tego typu podzespołów wystrzeliły w górę wraz z popularnością bitcoina.

Czy warto inwestować w farmę bitcoin?

Zakładanie własnej farmy to ogromny wydatek, ale w sieci znajdziesz oferty inwestowania w gotowe farmy. Czy warto wydawać pieniądze na taki cel? Nie! Farmy bitcoin, które oferują wydobywanie kryptowaluty dla swoich klientów w zamian za odpowiednią opłatę to najczęściej bardzo słaby sposób na pomnożenie majątku. Za to całkiem dobry na utratę funduszy.

Po pierwsze, wartość bitcoina ulega nieustannym ogromnym fluktuacjom i nawet jeśli farma bitcoin coś dla Ciebie wykopie, to nie masz pewności, że zyskasz na takim procederze. Międzyczasie kurs może się znacząco zmienić. Co więcej, wiele farm w ogóle nie podaje konkretnych danych dotyczących mocy obliczeniowej, więc nie jesteś w stanie sprawdzić jak wiele bitcoina da się faktycznie w ten sposób zdobyć. De facto nie dostajesz żadnej gwarancji, że bitcoiny w ogóle do Ciebie trafią.

Szczególnym zaskoczeniem nie powinien być również scenariusz, w którym farma bitcoin pewnego dnia zostaje podpalona czy zniszczona w wyniku powodzi. Lub też po prostu znika. Innymi słowy, zdarzają się sytuacje „zapadania się pod ziemię” farm – oczywiście wraz z pieniędzmi klientów. Zdecydowanie nie jest to pewny biznes!

Może jednak trafiłeś na jakiegoś „znajomego znajomego”, który zapewnia, że ma sprawdzoną, świetnie działającą farmę? Jeśli tak, to upewnij się, że osoba ta nie uczestniczy w programie pozyskiwania nowych klientów. Niektóre firmy tego typu wykorzystują marketing sieciowy, by przyciągnąć nowych inwestorów – jeżeli wyłożysz pieniądze, osoba, która Cię zwerbowała otrzyma ułamek Twoich zysków (i zysku wszystkich przyprowadzonych przez siebie użytkowników).

Jak zarabiać na bitcoinach?

Skoro więc farmy bitcoin nie są dobry rozwiązaniem, to w jaki sposób zarabiać na bitcoinach? Niestety kopanie solo również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Koparki bitcoin są drogie, a ceny prądu w Polsce wysokie, więc mining ma sens tylko, jeśli masz dostęp do bezpłatnego źródła energii elektrycznej. W przeciwnym razie pozostaje Ci inwestowanie na giełdach bitcoin i spekulowanie tą oraz innymi kryptowalutami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here