Nie wiesz jeszcze co to jest bitcoin? W takim razie już spieszymy z odpowiedzią. Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, a więc wirtualny pieniądz funkcjonujący w całości w Internecie. Nie jest to jedyna cecha wyróżniająca bitcoina. Ta pierwsza kryptowaluta znacząco różni się od dobrze znanych środków płatniczych. Bitcoin jest całkowicie niezależny od jakiejkolwiek instytucji finansowej lub rządu. Powstaje w oparciu o mechanizm kryptograficzny w technologii blockchain i jest „wydobywany”, dzięki pracy komputerów rozwiązujących trudne zadania kryptograficzne. W ten sposób zapewniono regularny, lecz powolny napływ kolejnych bitcoinów na rynek.

Blockchain ma charakter rozproszony – każdy komputer ma dostęp do pełnej bazy bitcoinów, co zabezpiecza kryptowalutę przed fałszerstwami. Podrabianie kodu jest niemożliwe, bo błąd nie przetrwa porównania z prawidłowymi bazami większości użytkowników.

Skąd wziąć bitcoina?

Zapytajmy również co to jest bitcoin w praktyce? Jak go zdobyć i co można z nim zrobić?

Najpopularniejszym sposobem na pozyskanie bitcoinów są giełdy i kantory internetowe. Aby stać się posiadaczem kryptowaluty, musisz założyć konto na jednej z takich stron, a następnie kupić bitcoiny za złotówki po aktualnym kursie – podobnie, jak ma to miejsce z dowolną wymianą walut. Giełdy bitcoin zazwyczaj pozwalają na handel w popularnych parach np. BTC/PLN, BTC/EUR oraz BTC/USD. Możliwe jest też kupowanie jednych kryptowalut za inne (np. ethereum, ripple czy dogecoic).

Bitcoiny można też wykopywać, zaprzęgając komputer do rozwiązywania wspomnianych zadań kryptograficznych. W praktyce jednak zajęcie to jest nieopłacalne, o ile nie masz dostępu do bardzo taniej lub darmowej energii elektrycznej.

Gdzie można płacić bitcoinem?

Bitcoin różni się od innych walut również tym, że… niewiele jest miejsc, gdzie można nim płacić. W całej Polsce jest kilkadziesiąt takich placówek. Niewiele jest też sklepów i serwisów internetowych, w których honorowano by płatności kryptowalutami.

Jest jednak jedno takie miejsce, w którym bitcoiny odpowiadają za bardzo dużą część transakcji. Mowa o darknecie. To właśnie „mroczna strona internetu” sprawiła, że wiele osób dowiedziało się czym jest bitcoin. Darknetem nazywa się strony dostępne jedynie za pośrednictwem specjalnych przeglądarek (najpopularniejszą z nich jest Tor), które zapewniają niemal całkowitą anonimowość. Bitcoin z kolei również pozwala na opłacanie transakcji bez ujawniania swoich danych – baza bitcoina nie gromadzi danych osobowych. To sprawiło, że w darknecie kryptowaluty stały się niezwykle popularne i niestety często wykorzystywane do celów niezgodnych z prawem.

Przede wszystkim jednak bitcoin jest wykorzystywany do spekulacji. Ogromne wzrosty wartości tej waluty i jej popularność to efekt chęci zarobku, dzięki grze na kursach. Większość posiadaczy bitcoina to osoby liczące na to, że za jakiś czas uda im się pozbyć kryptowaluty po cenie znacznie wyższej niż w momencie zakupu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here